Łódzkie: Nie ma problemów na drogach

Drogowcy w Łódzkiem na razie dobrze radzą sobie z zimą. Drogi krajowe i wojewódzkie w całym regionie są przejezdne, czarne i w większości suche.

"W ciągu minionych 24 godzin na drogach krajowych nie było żadnych utrudnień spowodowanych warunkami atmosferycznymi. Wszystkie drogi są przejezdne, czarne, suche lub lekko zawilgocone" - powiedziała dyżurna łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Podobna sytuacja jest na drogach krajowych.

Wielkopolskie: Drogi suche i czarne, ale trzeba uważać

W całej Wielkopolsce drogi krajowe są we wtorek czarne i suche, ale kierowcy muszą uważać szczególnie na skrzyżowaniach z drogami lokalnymi.

Jak poinformował dyżurny poznańskiego oddziału Dyrekcji Generalnej Dróg Krajowych i Autostrad Lech Pustelnik, z dróg lokalnych nawożony jest śnieg i w tych miejscach może być bardzo ślisko. Trzeba także uważać przejeżdżając w pobliżu zbiorników wodnych, przez obszary leśne, na wiaduktach i mostach.

Dyżurny ostrzega też przed ciężarówkami. "Na ich plandekach często zalegają tafle lodu, które spadając na jezdnię stwarzają niebezpieczeństwo poślizgu dla jadących za nimi samochodów" - wyjaśnił.

We wtorek na drogach regionu pracuje kilka pługów, które głównie oczyszczają pobocza i skrzyżowania z drogami lokalnymi.

Lubuskie: Drogi krajowe - czarne, nadal ślisko na drogach lokalnych

Wszystkie drogi w województwie lubuskim są przejezdne. Drogi krajowe mają nawierzchnie czarne, na wojewódzkich i lokalnych jest bardzo ślisko.

Jak poinformowano w Punkcie Informacji Drogowej (PID) zielonogórskiego oddziału GDDKiA, drogi krajowe mają nawierzchnie czarne. Na niektórych odcinkach jest sucho, na innych mokro. Lokalnie ślisko może być w okolicach zbiorników wodnych, na wiaduktach i mostach.

"Z naszych informacji wynika, że kierowcy powinni uważać w pobliżu granicy w Świecku" - powiedział dyżurny PID.

W północnej części regionu drogi wojewódzkie lokalnie są śliskie. Mniej korzystne warunki do jazdy panują na południu regionu. Tam w większości pokrywa je zjeżdżona cienka warstwa śniegu.

W woj. lubuskim, podobnie jak w całym kraju, panuje srogi mróz. Rano w Gorzowie Wlkp. było minus 18 stopni Celsjusza, w Zielonej Górze - minus 19. Najchłodniejszym miastem regionu są Słubice, gdzie zanotowano minus 20 stopni Celsjusza - poinformowano w stacji IMiGW w Gorzowie Wlkp.

Według prognoz we wtorek średnia temperatura w ciągu dnia wyniesie ok. minus 7-8 stopni. W nocy spadnie do minus 12-14 stopni. We wtorek synoptycy nie przewidują opadów śniegu. Od środy ma być cieplej.

Jak poinformowała lubuska policja, minionej nocy i rano w regionie nie było poważniejszych zdarzeń drogowych.

Warmińsko-Mazurskie: Po silnych mrozach - zawieje i zamiecie

Na drogach Warmii i Mazur we wtorek utrzymują się trudne warunki jazdy. Ślisko i niebezpiecznie jest na drogach krajowych nr 51 z Olsztynka do granicy państwa w Bezledach oraz nr 57 z Bartoszyc do Dzwierzut - poinformowała Diana Romańczuk z punktu informacji o zimowym utrzymaniu dróg.

Gorzej jest na drogach lokalnych i uliczkach osiedlowych gdzie występuje zmrożona warstwa śniegu. W regionie pracuje 6 pługopiaskarek i solarek.

Jak poinformowano w oddziale olsztyńskim Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad temperatura w Olsztynie wynosi minus 16,9 st., w Szczytnie minus 21 st., w Ostródzie minus 15 st., w Ełku minus 22 st. w Giżycku minus 17 st., w Elblągu minus 19 st. a w Lidzbarku Warmińskim minus 13 st. Na środę synoptycy zapowiadają opady śniegu.

Synoptycy zapowiadają, że w nocy z wtorku na środę i w środę rano na Warmii i Mazurach zacznie wiać dość silny wiatr w porywach do 60 km/godz. powodujący zawieje i zamiecie. Na północy regionu prószyć będzie śnieg - podało we wtorek w komunikacie wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody warmińsko-mazurskiego.

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Białymstoku poinformowało, że we wtorek na północnych krańcach Warmii i Mazur zachmurzenie wzrośnie i lokalnie poprószy śnieg. Temperatura w dzień wynosi od - 12 do -8 st. w a nocy - od -15 do -18 st.

W środę zachmurzenie wzrośnie do dużego, a opady śniegu miejscami intensywne będą występować także na południu regionu. Temperatura w dzień od -8 do -5 st.

Wiatr umiarkowany i dość silny w porywach do 60 km/h, południowo- zachodni, powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne. Temperatura w nocy ze środy na czwartek od - 17 st. do -20 stopni Celsjusza.

Podkarpackie: Drogi przejezdne, utrudnienia na południu regionu

Na Podkarpaciu we wtorek rano przejezdne były wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie. Utrudnienia występują głównie w południowych powiatach regionu - poinformował dyżurny Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, Tomasz Skotnicki.

"Na drogach w Bieszczadach i Beskidzie Niskim leży warstwa zajeżdżonego śniegu i błoto pośniegowe. Jazdę mogą tam utrudnić też lokalne śliskości i koleiny. Utrudnienia mogą pojawić się również na odcinkach leśnych pozostałych dróg w regionie" - powiedział dyżurny.

Rano temperatura powietrza w południowo-wschodniej Polsce wahała się od 8 do 15 stopni mrozu. Wieje słaby wiatr. Miejscami pada drobny śnieg. Na drogach pracuje ponad 40 pługopiaskarek.