Auto Świat Wiadomości Aktualności Alfa Romeo 33 Stradale trafiła do produkcji. Rozpędza się do 333 km na godz.

Alfa Romeo 33 Stradale trafiła do produkcji. Rozpędza się do 333 km na godz.

Legendarna Alfa Romeo 33 Stradale powróciła dwa lata temu podczas Grand Prix Formuły 1 na torze Monza. Teraz pierwszy samochód trafił do swojego kierowcy. Czas na kolejne 32 egzemplarze.

Alfa Romeo 33 Stradale
Alfa Romeo 33 StradaleAlfa Romeo
  • Nowa Alfa Romeo 33 Stradale to powrót marki do prestiżowego świata samochodów budowanych na zamówienie. Powstanie w sumie tylko 33 sztuk tego modelu
  • Wszystkie Alfy Romeo 33 Stradale wyprzedały się, zanim w ogóle samochód pokazano. Klienci mogli wybrać jeden z dwóch wariantów. Albo Alfę napędza trzylitrowa V-szóstka, albo jest... elektrykiem. Niezależnie od napędu, 33 Stradale jest piekielnie szybka. Przyspieszenie od 0 do 100 km na godz. to kwestia około trzech sekund
  • Pierwszy samochód właśnie trafił do swojego kierowcy
  • Zachęcamy do oddawania głosów w ankiecie, która znajduje się pod artykułem

- Obietnica dotrzymana - chwali się włoski producent przy okazji wyprodukowania pierwszego egzemplarza nowego wcielenia modelu 33 Stradale. To projekt wyjątkowy z wielu powodów. Powstanie tylko 33 sztuk, a dla Alfy Romeo to powrót do prestiżowego świata samochodów budowanych na zamówienie. Oddajmy głos samym Włochom, którzy zdradzają, jak ten samochód w ogóle powstał.

Nowa 33 Stradale została stworzona w nowo powstałej „La Bottega” Alfa Romeo, gdzie projektanci, inżynierowie i historycy marki najpierw spotkali się po raz pierwszy z 33 nabywcami, aby wspólnie podjąć decyzję o idealnej konfiguracji pojazdu. Proces ten odbywał się dokładnie tak, jak robiono to w renesansowych warsztatach rzemieślniczych lub w atelier słynnych włoskich konstruktorów nadwozi z ubiegłego wieku, kiedy to Alfa Romeo we współpracy ze słynnymi włoskimi konstruktorami nadwozi tworzyła swoje unikatowe na skalę światową dzieła sztuki. Jednym z nich była słynna Carrozzeria Touring Superleggera, która odcisnęła swoje piętno na jednych z najpiękniejszych Alf Romeo w historii, a dziś odgrywa wiodącą rolę w produkcji nowego 33 Stradale.

Przeczytaj także: Byłem w niedostępnej części muzeum Alfy Romeo. Widziałem nieprzebrane skarby, sensacje i "Szaloną Damę"

Alfa Romeo 33 Stradale może być samochodem elektrycznym. Ale nie musi

Co ciekawe, Alfa Romeo 33 Stradale została zaprojektowana z dwoma zupełnie różnymi napędami. Dla tradycjonalistów przygotowano wersję z silnikiem V6 o pojemności trzech litrów i mocy aż 620 KM. Z umieszczoną centralnie, poprzecznie jednostką współpracuje 8-stopniowa automatyczna skrzynia, która dostarcza moment obrotowy do tylnych kół. Druga propozycja to jeszcze mocniejsze, bo aż 750-konne w pełni elektryczne wydanie modelu. Klient może sobie wybrać, który wariant woli.

Niezależnie od wyboru dostanie piekielnie szybki samochód. Alfa Romeo 33 Stradale rozpędza się do setki krócej niż 3 s, a jej prędkość maksymalna to aż 333 km na godz. W przypadku elektrycznej wersji dochodzi jeszcze zasięg około 450 km. Kierowca ma do wyboru dwa tryby jazdy – Strada (droga) lub Pista (tor). Pierwszy charakteryzuje się płynnym dostarczaniem mocy i delikatną zmianą biegów, a zawieszenie nie jest przesadnie twarde. Wszystko po to, żeby zapewnić, jak najwyższy komfort jazdy.

Drugi ma przemienić Alfę Romeo 33 Stradale w prawdziwą torową bestię, dostarczając kierowcy pełną moc. 33 Stradale nie tylko błyskawicznie się rozpędza, ale potrafi też równie szybko się zatrzymać. Węglowo-ceramiczne hamulce Brembo, 6-tłoczkowe z przodu i 4-tłoczkowe z tyłu, potrzebują tylko 33 metrów, żeby wyhamować auto do zera z prędkości 100 km na godz.

Pierwsza Alfa Romeo 33 Stradale w naszej galerii:

Czas na kolejne wyjątkowe projekty

Pierwszy egzemplarz Alfy Romeo 33 Stradale został wyprodukowany i uroczyście przekazany pierwszemu właścicielowi. Nie wiadomo, ile włoski samochód kosztował, ponieważ przy takich projektach rzadko, kiedy dyskutuje się o pieniądzach. Odbiorcy tak wyjątkowych, robionych ręcznie i ściśle limitowanych modeli nie przejmują się stanem swojego konta. Mają tyle pieniędzy, że nie muszą.

A popyt na tak luksusowe samochody, jest ogromny. Kiedy pokazywano Alfę Romeo 33 Stradale podczas GP F1 na torze Monza w 2022 r., to już w momencie premiery nie dało się jej kupić. Wszystkie 33 sztuki rozeszły się zanim auto pokazano.

Autor Filip Trusz
Filip Trusz
Zastępca Redaktora Naczelnego AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków