Obecnie w każdym samochodzie zarejestrowanym w Polsce musimy mieć obowiązkowo jedynie gaśnicę i trójkąt. Tymczasem w wielu europejskich krajach na tej liście znajdują się też kamizelka odblaskowa, z której trzeba korzystać w razie unieruchomienia samochodu na drodze oraz apteczka – niezbędna do udzielenia pierwszej pomocy. W wielu krajach kamizelka i apteczka są już wymagane przez prawo.

Ministerstwo Infrastruktury w ramach działań, które mają zmniejszyć liczbę ofiar na polskich drogach, chce wprowadzić wkrótce obowiązek wożenia w każdym samochodzie apteczki. Prace nad stosownymi zmianami w prawie już trwają. Przepisy muszą określić nie tylko karę za brak apteczki, ale też szczegółowo wyliczyć jej zawartość. Koszt apteczki na pewno nie będzie jednak wysoki, ponieważ bandaże, plastry, czy opaski uciskowe nie są wyjątkowo drogie i zwykle i tak każdy ma je w swojej domowej apteczce.

Przypomnijmy, że teraz kary grożą za brak w samochodzie odpowiednio oznakowanych gaśnicy (musi być ważna) oraz trójkąta ostrzegawczego (ze znakiem homologacji). Pamiętajmy przy tym, że gaśnicę lepiej wozić w łatwo dostępnym miejscu w kabinie, a nie w bagażniku pod stertą pakunków. Gaśnica powinna być łatwo dostępna.