Aurus Senat to oficjalny samochód prezydenta Rosji. Władimir Putin używa go od maja 2018 roku, czyli od swojej czwartej kadencji. Z rodzimych aut korzystają także przedstawiciele rosyjskiego rządu. W 2019 r. Rosjanie postanowili szerzej pochwalić się swoją flagową limuzyną, pokazując ją oficjalnie podczas prestiżowego salonu w Genewie (czytaj więcej). Od 2021 roku planowane jest przejście na seryjną produkcję samochodów w zakładach w Jełabudze, w Tatarstanie.

Na tym jednak Aurus nie zamierza poprzestać i chce zrealizować swoje zapowiedzi ekspansji. W rosyjskim urzędzie patentowym pojawiły się już szkice kolejnego seryjnego modelu Komendant, przedstawiające dużego SUV-a. Wiemy, że trwają jego testy w różnych warunkach atmosferycznych. W sieci można znaleźć zdjęcia zamaskowanego auta.

Auto będzie spokrewnione ze znanym już modelem Senat. Wspólne mają być platforma oraz układ napędowy. To oznacza hybrydę z silnikiem V8 biturbo o pojemności 4,4 litra, generującą niespełna 600 KM mocy i 800 Nm momentu obrotowego. Napęd będzie przenoszony na wszystkie koła poprzez dziewięciostopniową, automatyczną skrzynię biegów.

Aurus Komendant będzie konkurować z takimi autami jak Rolls-Royce Cullinan czy Bentley Bentayga. Rosyjskie media podają, że rozpoczęcia produkcji SUV-a należy się spodziewać w 2022 roku. W planach jest także van Arsenal (samochody bez maskowania jeżdżą już po moskiewskich ulicach).

Nazwa „Aurus” jest zbitką słów: „aura” i „aurum” (z łac. złoto) z „rus” (międzynarodowym oznaczeniem Rosji). Marka należy do rosyjskiego instytutu badawczo-rozwojowego przemysłu samochodowego i silnikowego NAMI.