Tym razem zaczynamy od naszego komentarza.

Jesteśmy pismem motoryzacyjnym i w sprawach politycznych unikamy zabierania głosu, ale kiedy tuż obok naszej granicy mamy wojnę, nie możemy wobec takiej sytuacji przechodzić obojętnie. Tak jak większość z nas, zwyczajnie po ludzku nie możemy się pogodzić z tym, że nie wiadomo w imię czego giną niewinni ludzie, kobiety, dzieci. Niezawisły kraj został najechany przez obce wojska, a na włosku wisi spokój w innych demokratycznych krajach Europy. Miliony ludzi skazane są na ucieczkę ze swojej ojczyzny, porzucenie dorobku życia, rozłąkę z najbliższymi. Przyjmujemy ich u nas z życzliwością, wspieramy, jak potrafimy i na ile nas stać. To są naprawdę szlachetne gesty.

Również firmy motoryzacyjne i paliwowe ogłaszają zakończenie swojej aktywności na terenie Rosji, zrywają kontrakty z rosyjskimi partnerami, wycofują udziały z koncernów paliwowych. To wszystko jest i będzie kosztowne, wiąże się z dużymi stratami gospodarczymi i dotknie ludzi w wielu krajach. Z pewnością także zwykłych Rosjan, którzy też poniosą konsekwencje najazdu Putina na Ukrainę. Ale największą cenę ponosi oczywiście dzielny naród ukraiński, którego postawa budzi podziw i uznanie na całym świecie. Razem z Ukrainą!

Wybrane tematy numeru 9/2022

  • Nowości: wśród premier dominują samochody z napędem elektrycznym i hybrydowym. Prezentujemy pierwszą Toyotę na prąd, a jest to model bZ4X, na asfalt i bezdroża. Piszemy jak jeżdzi nowe BMW 2 Active Tourer i DS 9 E-tense.
  • Testy: udało się nam sprawdzić osiągi i komfort nowego elektrycznego Volvo C40. Przetestowaliśmy równiż Skodę octavię e-Tec i Kię Sorento ładowaną z gniazdka.
  • Porady: kiedy paliwa drożeją z dnia na dzień, radzimy, jak można jeździć oszczędnie oraz aby auto paliło nie więcej, niż obiecuje producent. 
  • Używane: prezentujemy auta, które z drugiej ręki, które w Polsce cieszą się największym powodzeniem. Czy słusznie? Sprawdzamy, jak się sprawuje silnik 1.2 TCe, który montowany jest w autach Renault, Dacii i Nissana. 

Polecamy to wydanie w kioskach i w cyfrowej prenumeracie, gdzie za 4,90 zł otrzymasz wszystkie wydania "Auto Świata" w miesiącu w wersji elektronicznej oraz dostęp do wydań archiwalnych i katalogów.

Auto Świat 9/2022 Foto: Auto Świat
Auto Świat 9/2022