• Niemal połowa osób rezerwuje samochód online poprzez aplikację lub stronę internetową
  • Aż 38 proc. skorzystało z usług wypożyczalni także poza granicami Polski. Najwięcej (50 proc.) używało wypożyczonego samochodu w Niemczech.
  • Największą popularnością (34 proc. badanych) wybiera auta kompaktowe (zwykle są to modele takie jak Mercedes Klasy A, Renault Megane, Seat Leon, Volkswagen Golf).

Czym jeździć podczas podróży służbowej? Opcji jest całkiem sporo w przypadku samochodu. Do wyboru bowiem tradycyjna taksówka lub Uber oraz auto na minuty, czyli opcja carsharingu. Można również wynająć auto, czyli skorzystać z usługi tradycyjnej wypożyczalni.

Z badań zleconych przez polską sieć Avis wynika, że pracownicy chętnie korzystają z aut z tradycyjnych wypożyczalni. Prawie połowa badanych (48 proc.) stwierdziła, że głównym powodem jest wygoda (aż 48 proc. osób rezerwuje online poprzez aplikację lub stronę internetową). Niemal tyle samo ankietowanych (44 proc.) wskazało zaś, że możliwość dotarcia do celu jak najszybciej to główny powód wypożyczenia auta. Ponadto wskazano również (36 proc. badanych osób), że wypożyczone auto to najlepszy środek dotarcia do miejsca, do którego nie sposób dojechać komunikacją miejską. Na tym jednak nie koniec.

Wypożyczalnie wybierano również ze względu na ochronę ubezpieczeniową (33 proc.) i możliwość odbioru samochodu w dogodnym miejscu (39 proc.). Jako główne kryterium wskazywano także cenę (48 proc.).

Niemal połowa badanych (48 proc.) wynajmowała auto tylko w kraju. Sporo, bo aż 38 proc. skorzystało z usług wypożyczalni także poza granicami Polski. Najwięcej (50 proc.) używało wypożyczonego samochodu w Niemczech. Na kolejnych miejscach sklasyfikowano zaś Włochy (31 proc.), Hiszpanię (26 proc.) oraz Francję (19 proc.).

Pracownicy zwykle samodzielnie wynajmują samochód (aż 62 proc.). Niemniej nie brakuje takich osób, które wyręczają się osobami odpowiedzialnymi za zarządzanie flotą w firmie (23 proc.), działem HR (10 proc.) lub asystentami czy asystentkami (13 proc.). Nietrudno zgadnąć, kto najchętniej korzysta z przywileju organizacji całej podróży przez innych zatrudnionych w firmie.

W raporcie wskazano także samochody, które cieszą się największą popularnością. Aż 34 proc. badanych wybiera auta kompaktowe (zwykle są to modele takie jak Mercedes Klasy A, Renault Megane, Seat Leon, Volkswagen Golf). Nieco mniej (31 proc.) sięga po małe samochody takie jak np. Toyota Yaris.