Kierowcy samochodów osobowych i motocykli nie muszą już płacić na autostradzie A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica. Resort infrastruktury podał, że nowe przepisy uniemożliwiają wprowadzenie opłat także na pozostałych zarządzanych przez GDDKiA autostradach, które są obecnie bezpłatne, a także na odcinkach, które są w realizacji.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Autostrada A1 - bezpłatne przejazdy w wakacyjne weekendy z Gdańska do Torunia

"Rada Ministrów przyjęła uchwałę upoważniającą ministra infrastruktury do wydania polecenia koncesjonariuszowi autostrady A1 na odcinku Gdańsk – Toruń niepobierania opłat w wakacyjne weekendy" - czytamy w komunikacie resortu.

Zawieszenie poboru opłat obowiązywało od północy z 30 czerwca na 1 lipca do poniedziałku 3 lipca 2023 r. do godziny 12:00. Tak samo będzie w kolejne weekendy od godziny 12:00 w piątek do godziny 12:00 w poniedziałek.

Jeśli chodzi o długi sierpniowy weekend, to wtedy bezpłatne przejazdy będą obowiązywały od piątku 11 sierpnia od godz. 12:00 do środy 16 sierpnia 2023 r. do godz. 12. Wakacyjne zawieszenie poboru opłat skończy się wraz z weekendem 1-4 września 2023 r.

- Zaniechanie poboru opłat na A1 ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa jej użytkownikom. W związku z tym, że ruch na krańcowych Punktach Poboru Opłat w Rusocinie i Nowej Wsi, występujący w okresie wakacyjnym, w szczególności podczas weekendów, bywa nawet dwukrotnie większy niż średni dobowy ruch roczny, podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu ułatwień dla kierowców, którzy nie będą musieli stać w korkach na bramkach autostradowych – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Jednocześnie Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. rekompensaty środków, które z tytułu zniesienia opłat nie wpłyną na rachunek Krajowego Funduszu Drogowego w kwocie do 50 mln zł. Na tyle oszacowano całkowity koszt związany z zawieszeniem poboru opłat na A1 Gdańsk – Toruń.