"W poniedziałek 28 czerwca rozpocznie się remont wiaduktu w ciągu autostrady A1 na węźle Łódź Północ, na jezdni prowadzącej w kierunku Katowic. Prowadzone prace będą skutkowały zmianami w organizacji ruchu również na autostradzie A2, pod remontowanym obiektem. Ruch na kierunku Poznań-Warszawa, będzie się odbywał po jednym pasie w obu kierunkach" — informują drogowcy.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przewiduje, że przywrócenie ruchu na wiadukcie nastąpi w listopadzie, a przejazd pod wiaduktem całą szerokością obu jezdni autostrady A2 będzie możliwy do końca tego roku. Zmiany w organizacji ruchu będą dostosowywane na bieżąco do prowadzonych prac. Niedawno zakończył się już jeden remont w tym miejscu.

Sprawdź: Paraliż komunikacyjny w Warszawie. Remont Trasy Łazienkowskiej

Remont po pięciu latach od otwarcia

Remont to efekt ekspertyzy przygotowanej przez Politechnikę Warszawską. Badacze i specjaliści zajęli się w nim sprawą stanu zachodniego wiaduktu autostrady A1. Jak informowaliśmy, w trakcie jednej z kontroli wyszło na jaw, że na bocznej ścianie obiektu pojawiły się pęknięcia. Obecnie ruch w kierunku Katowic odbywa się po obiekcie, którym kierowcy zjeżdżają z A1 na A2. Obowiązują rygorystyczne, jak na autostradę, ograniczenia prędkości. Kierowcy mają też do dyspozycji tylko jeden pas. Zarządca drogi planuje też postawić więcej ekranów akustycznych.

Zerknij: Coraz więcej dziur w drogach. Na pilne remonty potrzeba 4,5 mld złotych

Najważniejszy węzeł w kraju

Węzeł Łódź Północ to jedno z najważniejszych miejsc na drogowej mapie kraju. To tutaj krzyżują się autostrady A1 - w kierunku Gdańska i Katowic oraz A2 - do Świecka oraz Warszawy. Budowa węzła Łódź Północ rozpoczęła się w 2010 r. Obiekty gotowe były zaledwie rok później. Na otwarcie estakad trzeba było jeszcze poczekać. Pierwsi kierowcy skorzystali z węzła 1 lipca 2016 r., czyli w dniu oddania do użytkowania autostrady A1 na odcinku Stryków–Tuszyn.