Warszawski Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych zamierza ogłosić przetarg na przebudowę istotnego odcinka Trasy Łazienkowskiej – mowa o wiaduktach na Agrykoli wybudowanych jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku. To ważna cześć drogi, która łączy trasę z Mostem Łazienkowskim.

Niestety, po 50 latach intensywnej eksploatacji wiadukty rozsypują się, a to oznacza, że do czasu przebudowy trzeba będzie znacznie ograniczyć na nich ruch, co jest fatalną wiadomością dla warszawiaków. Dziś z Trasy Łazienkowskiej korzysta ponad 100 tysięcy pojazdów dziennie.

Czeka nas kilka lat utrudnień

Wiadukty na Agrykoli mają zostać rozebrane i wybudowane od nowa. Aktualnie nośność obiektów jest utrzymywana dzięki zastosowaniu tymczasowych podpór. Niestety, warszawscy drogowcy mają jeszcze jedną złą wiadomość – do czasu remontu zostaną wprowadzone ograniczenia prędkości do 40 km/h na obu wiaduktach (na odcinku ok. 400 metrów).

Według stołecznego ZDM wydłuży to czas przejazdu wiaduktem o ok. pół minuty, za to zmniejszy ryzyko dalszych uszkodzeń konstrukcji. Dodatkowo na trasie pojawią się ograniczenia dla ciężarówek – dopuszczalny tonaż pojazdów, poruszających się lewymi, wewnętrznymi pasami obiektu do 5 ton.

Utrudnienia potrwają do czasu przebudowy obiektu, a ten zapewnie ruszy dopiero po wakacjach, Dziś nie został jeszcze przeprowadzony przetarg. Opóźnienia w realizacji remontu trasy Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych tłumaczy ponad dwuletnim oczekiwaniem na decyzję środowiskową.

Dobra wiadomość dla rowerzystów i pieszych

Przy okazji przebudowy, nowy odcinek trasy zostanie poszerzony i dostosowany do nowych standardów. Oznacza to, że przy okazji przebudowy powstaną przejścia dla pieszych i ścieżki dla rowerzystów oraz pochylnie, umożliwiające łatwy dostęp do przystanków autobusowych Rozbrat.