Nie tylko Polska staje przed koniecznością dostosowywania przepisów ruchu drogowego do rozwijającej się techniki. W podobnej sytuacji znajduje się również Belgia. Jak informuje "The Brussels Times", obowiązujące w tym kraju przepisy odnoszą się m.in. jedynie do przenośnych telefonów, których nie można podczas prowadzenia auta trzymać w ręku. Teraz przyszedł czas na uaktualnienie definicji "telefon".

Dalsza część tekstu pod podcastem:

We wtorek (14 grudnia) podczas rozmowy w Radio 1 Joris Vandenbroucke (Vooruit MP), minister odpowiedzialny za projekt ustawy, wyjaśnił, że dotychczas wykroczeniem było wyłącznie trzymanie urządzenia w dłoni. Teraz karalne będzie znacznie więcej czynów.

"Zaktualizowaliśmy prawną definicję tak, aby nie odnosiła się tylko do przenośnych telefonów, ale dowolnego przenośnego urządzenia elektronicznego z ekranem. Tych nie będzie można używać, trzymać ani nimi manipulować podczas jazdy".

Nowe przepisy mówią, że używanie urządzenia elektronicznego z ekranem (obejmuje to także smartfony i tablety) jako nawigacji GPS, gdy urządzenie będzie trzymane na kolanie lub znajdowało się na siedzeniu obok, będzie wykroczeniem trzeciego stopnia, czyli stanowiło zagrożenie dla innych.

Każdy kierowca, który zostanie przyłapany na ignorowaniu prawa, będzie musiał liczyć się z grzywną w wysokości 174 euro (wzrost ze 116 euro). Nowe przepisy mają zostać przyjęte przez parlament w styczniu 2022 r. Jeżeli do tego dojdzie, zaczną obowiązywać na początku marca przyszłego roku.

Nadal można jednak używać telefonu jako nawigacji GPS, "pod warunkiem, że urządzenie znajduje się w przeznaczonym do tego celu uchwycie, który przymocowany jest do deski rozdzielczej lub przedniej szyby, lub używany jest jako część wbudowanego GPS" – doprecyzował Vandenbroucke.

I chociaż przygotowywane przepisy mają jednogłośne poparcie, to kontrowersje budzi możliwość weryfikowania bezprawnego korzystania z urządzeń elektronicznych za pomocą inteligentnych lub bezzałogowych kamer. Wszystko dlatego, że niektórzy uważają to za naruszenie prywatności.

Ładowanie formularza...