Dzieci nie posiadają wyuczonej oceny odległości. Większość nie zdaje sobie sprawy, że samochód jadący z dozwoloną w terenie zabudowanym prędkością 50 km/h w ciągu sekundy zbliża się do nich o ponad 16,5 metra, czyli więcej niż mierzy solidny, pięciopiętrowy blok mieszkalny. Dziecko widząc samochód w pewnej, jak mu się zdaje, bezpiecznej odległości, przecenia swoje siły potrzebne do wprawienia w ruch stojącego przy jezdni roweru. Nim zdąży przejechać na drugą stronę jezdni lub skrzyżowania może znaleźć się na drodze pędzącego samochodu.

Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze

- używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru

- w czasie jazdy używaj kasku

- dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz

- w miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów

- przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów

- przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu

- nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu

- sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty

- nigdy nie ścinaj zakrętów

- w czasie jazdy zawsze uważaj

Rowerzysta powinien również nauczyć się oceny odległości, w jakiej znajdują się samochody. Policjanci podpowiadają, jak to zrobić.

Gdy zobaczysz jadący pojazd zapamiętaj jego położenie i zacznij liczyć. Jeżeli po doliczeniu do 10 (upłynie w przybliżeniu 10 sekund) samochód Cię nie minie to można przyjąć, że zdążyłbyś na drugą stronę. Ale nie rowerem - tylko pieszo. Dlaczego? Bo zanim wprawisz koła roweru w ruch i osiągniesz prędkość gwarantującą przejechanie całej szerokości jezdni lub skrzyżowania, miną co najmniej 3 bezcenne sekundy. Dlatego, gdy potwierdzisz naszą metodę na podstawie kilkunastu obserwacji jadących z obu stron samochodów i dokładnie zapamiętasz odległość, w jakiej był samochód, gdy rozpoczynałeś liczenie do 10, będziesz bezpieczny. Pod warunkiem, że przeprowadzisz rower na drugą stronę. Jeżeli chcesz przejeżdżać jezdnię na rowerze powtórz całe ćwiczenie licząc do 13.