W tym roku – po raz pierwszy – na festiwalu została przyznana „Nagroda BMW Group dla Młodych Talentów”.

Jak się dowiedzieliśmy, laureatka konkursu została Anna Kazejak-Dawid, za scenariusz i reżyserię filmu "Kilka prostych słów" (2007).

Jury nie miała łatwego zadania: jego zadaniem było wskazanie „najlepszego filmu zagranicznego” spośród wielu pozycji i filmów uwzględnionych w programie festiwalu. Nagroda pieniężna dla młodych talentów wynosi 5000 euro.

„Sehsüchte” jest największym międzynarodowym studenckim festiwalem filmowym w Europie. W tym roku festiwal odbył się po raz 37. W ciągu pięciu dni festiwalu przedstawione zostały liczne filmy sławnych uczelni filmowych oraz studentów z całego świata.

Oprócz nowej nagrody przyznawanej przez firmę BMW dla najlepszego filmu zagranicznego na festiwalu zostały również wręczone takie nagrody, jak nagroda za najlepszy scenariusz w języku niemieckim, nagroda producentów, nagroda publiczności oraz nagroda za montaż. Coroczny festiwal organizowany jest przez studentów jako część stałego programu studiów magisterskich z zakresu sztuki medialnej w Wyższej Szkole Filmowej i Telewizyjnej im. Konrada Wolfa.

Koncern BMW od dawna wspiera nie tylko uznanych twórców filmowych, ale również – a nawet w szczególności – młode talenty filmowe. Nagroda koncernu BMW dla „Młodych Talentów Filmowych”, przyznawana podczas festiwalu, stanowi kontynuację strategii firmy mającej na celu nieustanne wspieranie niemieckich i zagranicznych twórców filmowych.

Nagroda BMW Group dla młodych talentów filmowych (w zakresie filmów średniometrażowych)” wręczana była już od 2007 r. podczas festiwalu filmowego Maxa Ophülsa (Max-Ophüls Preis Film Festival) w Saarbrücken, natomiast „Nagrodę BMW Group dla talentów w zakresie montażu” przyznawano obiecującym młodym twórcom filmowym od roku 2005 na festiwalu filmowym w Kolonii.

Koncern BMW angażuje się ponadto w działania w dziedzinie krótkich form filmowych. Na przykład w zeszłym roku firma BMW została po raz pierwszy partnerem w zakresie „Nagrody dla najlepszego krótkiego filmu niemieckiego”, najważniejszej i najcenniejszej nagrody przyznawanej krótkim filmom niemieckim. Koncern BMW wspiera również krótkie formy filmowe na poziomie międzynarodowym, takie jak np. innowacyjne projekty filmowe w ramach konkursu „BMW Shorties” organizowanym w Malezji.