Przygotowując się na skutki brexitu BMW wzmacnia logistykę zapewniając sobie opcję transportu powietrznego do Wielkiej Brytanii - poinformował w środę dyrektor generalny niemieckiego koncernu motoryzacyjnego Harald Krueger.

Grupa BMW jest właścicielem marki Mini i posiada fabrykę w Oksfordzie. Zakłady na południu Anglii produkują ok. 60 proc. wszystkich egzemplarzy modeli Mini. Część elementów potrzebnych do ich produkcji pochodzi z pobliskiego Swindon, ale fabryka w znacznym stopniu bazuje również na importowanych częściach z Niemiec.

Gdyby nie osiągnięto porozumienia, transport kanałem La Manche będzie utrudniony (odcinek Calais-Dover), co negatywnie wpłynie na ciągłość dostaw. Długotrwałe odprawy graniczne we Francji to zła informacja dla każdej fabryki, do której elementy muszą docierać na czas.

Przedstawiciele Grupy BMW wciąż mają nadzieję, że Wielka Brytania pozostanie częścią wspólnego rynku UE. Nie tak dawno „The Guardian” informował, że niemiecki koncern zamknie fabrykę Mini w ciągu miesiąca po twardym brexicie. Na razie skończyło się na dostawach powietrznych mających zabezpieczyć dalsze funkcjonowanie firmy po spełnieniu się czarnego scenariusza.

Do BMW należy również Roll-Royce z fabryką w Goodwood. Na terytorium Wielkiej Brytanii samochody produkują jeszcze m.in. Honda (Swindon), Toyota (Burnaston), Nissan (Sunderland), Grupa Psa (Vauxhall w Ellesmere Port),

Termin brexitu zaplanowany jest na 29 marca 2019 roku, jednak rozmowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii europejskiej wciąż trwają.