Mężczyznę i kobietę, którzy robili sobie selfie przy granicy, zarejestrowały kamery Straży Granicznej. 59-latek i 53-latka przyjechali w rejon służbowej odpowiedzialności Placówki Straży Granicznej w Sępopolu samochodem. "Obywatele Wielkiej Brytanii za fotografowanie strony sąsiedniej dostali mandaty po 100 zł" — poinformowali strażnicy na swojej stronie internetowej. Dołączyli też zdjęcie z kamery.

 Foto: Straż Graniczna

Zobacz także: Napromieniowany samochód stał przy polskiej granicy. Jest reakcja służb

Turyści naruszyli przepisy

Jak informuje Straż Graniczna, brytyjscy turyści naruszyli swoim zachowaniem rozporządzenie nr 101 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z 22 września 2009 r. w sprawie przepisów porządkowych obowiązujących w pasie drogi granicznej i strefie nadgranicznej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Już w pierwszym paragrafie tego rozporządzenia widnieje informacja, że "w pasie drogi granicznej i strefie nadgranicznej zabrania się fotografowania i filmowania terenów położonych poza linią granicy państwowej".

Zobacz także: Strażnicy zobaczyli na monitoringu dwa auta przy granicy. Z jednego wyskoczył kierowca

Ten sam paragraf zabrania też m.in. przebywania w porze nocnej na akwenach znajdujących się bliżej niż 150 m od granicy, strzelania w czasie polowania w kierunku granicy państwowej czy rozniecania otwartego ognia.