Mistrzostwa Europy, które rozpoczęły się 14 czerwca, są powodem, dla którego Niemcy wprowadziły tymczasowe kontrole graniczne. Mistrzostwa rozpoczęły się meczem pomiędzy Niemcami i Szkocją, a zakończą wielkim finałem 14 lipca w Berlinie.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Wzmożone kontrole tymczasowe na wszystkich granicach Niemiec

Kontrole takie wprowadzono w piątek 7 czerwca 2024 r., a ich zakończenie przewidywane jest na 19 lipca 2024 r. Jak informuje niemiecka policja, ich celem jest wczesne wykrywanie i powstrzymywanie osób niebezpiecznych.

Tymczasowe kontrole obejmują wszystkie granice Niemiec - lądowe, lotniska i porty morskie. Objęto nimi także przejścia graniczne z Danią, Francją i krajami Beneluksu, na których dotąd ich nie było.

Stacjonarne kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią, które niemieckie MSW zarządziło po raz pierwszy w październiku 2023 r., zostały także niedawno przedłużone do połowy grudnia 2024 r.

Pojazdy wjeżdżające do Niemiec kontrolowane są przez funkcjonariuszy niemieckiej policji federalnej, a czasami także przez żołnierzy jednego lub obu sąsiadujących ze sobą krajów.

Niemieccy policjanci sprawdzają nie tylko dokumenty

Podczas kontroli sprawdzane są nie tylko dokumenty i ich autentyczność, lecz także osoby przekraczające granice porównywane są z listą osób poszukiwanych. Kontrolowane są zarówno pojazdy, jak i przewożony przez nie ładunek. Wszyscy przekraczający niemiecką granicę powinni pamiętać, że kontrole graniczne dozwolone są nie tylko bezpośrednio na granicy, lecz także w strefie przygranicznej, która obejmuje pas do 30 km za niemieckimi granicami oraz 50 km za granicami morskimi.

Podróżujący do Niemiec powinni być przygotowani na możliwe kolejki na granicach, lotniskach i w portach właśnie z powodu wzmożonych kontroli. Warto także pamiętać, że przy wjeździe do Niemiec obowiązują limity w przewozie wyrobów tytoniowych, alkoholu oraz gotówki.

Dowiedz się więcej: