• Obniżki cen usługi ładowania samochodów elektrycznych wprowadziła tylko część firm. Mniej zapłacimy na stacjach Orlen i GreenWay
  • Bez zmian pozostał zaś m.in. cennik Lotosu (tzw. niebieski szlak w ciągu autostrad A1, A2 oraz w Warszawie i Gdańsku). Stawki nie zmieniły się też w sieci PGE (PGEdoladujauto.pl) czy Tauron (eMAP)
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Od 1 lutego 2022 r. mniej płacimy za litr benzyny czy oleju napędowego. Dla kierowców oznacza to oszczędności kilkudziesięciu groszy na litrze. To konsekwencja obniżki stawki podatku VAT na prąd z 23 proc. do 5 proc. Na tym nie koniec.

Mniej również płacimy za usługę ładowania auta na prąd (przynajmniej w wybranych sieciach). Znamienne, że operatorzy sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych unikają jak ognia określenia sprzedaż energii. Doładowując akumulatory w samochodzie elektrycznym, korzystamy bowiem z usługi ładowania, a nie kupujemy towar w postaci energii elektrycznej.

Nawet kilkadziesiąt groszy za prąd

Ile zatem zapłacimy za skorzystanie z usługi? W przypadku Orlen Charge, stawki za ładowanie to 1,22 zł za kWh (AC), 1,70 zł (DC 50 kW) oraz 2,04 (powyżej 50 kW). Prócz tego naliczana jest jeszcze stawka 0,34 zł za każdą minutę postoju (naliczana po upływie 45/60/300 min zależnie od rodzaju i mocy ładowarki).

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

W GreenWay wysokość stawek jest uzależniona nie tylko od ładowarki (rodzaj i moc), ale także wybranego pakietu. W przypadku stacji AC i DC o mocy do 25 kW zapłacimy od 0,85 zł do 1,36 zł. Tradycyjnie najwięcej muszą przygotować korzystający z najmocniejszych ładowarek (powyżej 140 kW). Stawki wahają się od 1,27 zł do 2,55 zł za kWh. Nowy cennik obowiązuje do 31 lipca. Jeśli nic się nie zmieni w przepisach, to wówczas od sierpnia operator naliczy 23 proc. VAT (jest już nawet gotowy cennik). A to oznacza podwyżkę z 0,85 zł do 0,99 zł w przypadku stacji o najmniejszej mocy oraz z 2,55 zł do 2,99 zł.

Jak dotąd bez zmian pozostały cenniki usług Lotosu (tzw. niebieski szlak), Taurona (eMAP) oraz PGE Nowa Energia (PGEdoładujauto.pl).