Analiza rynku paliw, którą dostarczyli eksperci e-petrol, pokazuje, że w ostatnich dniach kwietnia wykresy hurtowych cen paliw zaczęły się rozchodzić. Benzyna systematycznie drożeje, podczas gdy diesel tanieje. Choć jest to sytuacja typowa dla polskiego rynku paliw, w tym roku spadek cen diesla nastąpił nieco później.

Ceny paliw. Idą podwyżki

Ceny najpopularniejszej benzyny „95” w rafineriach wzrosły na przestrzeni ubiegłego tygodnia o 0,11 proc., co przełożyło się na podwyżkę o 6 zł na 1000 l. W przypadku olejów napędowego i opałowego odnotowano nieznaczne spadki - odpowiednio o 0,24 i 0,07 proc., co dało obniżkę o 12 zł na dieslu i o 2,80 zł/1000 l na oleju opałowym. I co prawda w połowie ubiegłego tygodnia analitycy e-petrol.pl prognozowali niewielkie spadki cen hurtowych dla wszystkich paliw napędowych, to - jak podkreślają - nie przełożyło się to na ceny detaliczne na stacjach.

- prognozują analitycy e-petrol.

Ceny na stacjach - koniec promocji na paliwo

Jednym z czynników, który bardzo mocno kształtował ceny paliw na stacjach w majówkę, były liczne promocje, które w ubiegłym tygodniu obowiązywały właściwie we wszystkich większych sieciach stacji paliw. Tysiące kierowców skorzystało ze specjalnych cen, obniżając koszty tankowania najczęściej o 30 gr na litrze, co przekładało się na kilku-kilkunastozłotowe oszczędności podczas jednego tankowania. Od dziś promocje już nie obowiązują, co w połączeniu z prognozowanymi podwyżkami cen paliw może negatywnie zaskoczyć tankujących w tym tygodniu.

O wszystkich promocjach na paliwo pisaliśmy tu: Promocje na paliwo 2024.