- Ceny paliw w Polsce rosną, a tendencja ta będzie się utrzymywać w najbliższym czasie
- Napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie oraz osłabienie złotówki przyczyniają się do wzrostu cen paliw
- Prognozy wskazują na dalsze wzrosty cen paliw oraz przekroczenie bariery sześciu złotych za litr
Spadkowa tendencja na rynku paliw na początku października odwróciła się. Po raz pierwszy od końca czerwca bieżącego roku kierowcy muszą więcej zapłacić na stacjach paliw.
- Przeczytaj także: Przyjechała na polską granicę elektrycznym audi. Dalej już nie pojechała
Ceny paliw rosną i rosnąć będą — eksperci ostrzegają
Narastające napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie oraz osłabienie złotówki wobec dolara sprawiają, że polscy kierowcy muszą przygotować się na wyższe wydatki na stacjach paliw. Eksperci rynku paliw ostrzegają, że sytuacja ta może prowadzić do dalszych wzrostów cen benzyny i oleju napędowego.
Już aktualne ceny paliw nie należą do niskich. Obecnie za benzynę Pb95 zapłacić trzeba średnio 5,93 zł/l, o cztery grosze więcej niż tydzień wcześniej. Mniej popularna benzyna Pb98 kosztuje obecnie przeciętnie 6,69 zł/l. Olej napędowy ON w tym tygodniu nie przekroczył jeszcze psychologicznej bariery i kosztuje 5,99 zł/l, natomiast cena LPG, która wzrosła o sześć groszy, nie przebiła bariery trzech złotych i wynosi obecnie (średnia cena w Polsce) 2,91 zł/l.
Ceny paliw w Polsce — nowa prognoza
Serwis e-petrol.pl przewiduje, że biorąc pod uwagę to, co dzieje się na rynku międzynarodowym oraz kurczące się marże polskich operatorów detalicznych, można zakładać, że kolejne dni oznaczać będą podwyżki cen na stacjach paliw. Spodziewać się można także przekroczenia psychologicznej bariery sześciu złotych za litr, i to zarówno w przypadku oleju napędowego.
E-petrol.pl przewiduje, że w okresie od 14 do 20 października 2024 r. ceny paliw na stacjach będą kształtować się następująco:
- Benzyna Pb95 — 5,91 do 6,03 zł/l
- Benzyna Pb98 — od 6,67 do 6,80 zł/l
- Olej napędowy ON — od 5,99 do 6,11 zł/l
- Autogaz LPG — od 2,92 do 3,00 zł/l
Jak zapłacić mniej za paliwo?
Mimo że ceny paliw rosną, to wciąż jeszcze da się zapłacić za paliwo mniej. Co prawda nie będzie tanio, ale będzie najtaniej, jak się — w miarę możliwości — da. Jednym z najłatwiejszych sposobów na jak najtańsze tankowanie jest wybór lokalizacji. Jeśli musimy zatankować, to warto ominąć stacje znajdujące się przy trasach szybkiego ruchu — autostradach i drogach ekspresowych, gdzie zwykle ceny są sporo wyższe, niż na stacjach znajdujących się w miejscowościach.
Dobrym pomysłem jest także tankowanie na stacjach znajdujących się przy marketach oraz sprawdzanie akcji promocyjnych sieci stacji paliw i branie udziału w programach lojalnościowych.
- Przeczytaj także: Polacy rzucili się na auta z LPG. Jest jednak jeszcze większy hit