Nawet 12 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna czy utrata prawa jazdy na 10 lat lub na stałe - takie kary nie odstraszają kierowców decydujących się na jazdę po spożyciu alkoholu. Okazuje się, że w ubiegłym roku nietrzeźwi kierujący pojazdami dalej zajmowali czołowe miejsce w niechlubnym rankingu sprawców wypadków drogowych.

Mniej ofiar wypadków, ale…

Kierowcy na rauszu spowodowali 1656 wypadków, w których aż 216 osób poniosło śmierć a 1847 zostało rannych. To aż o 12,5 proc. więcej ofiar śmiertelnych niż rok wcześniej. To tym bardziej przygnębiające, że w ogólnych policyjnych statystykach odnotowano spory spadek wszystkich wypadków drogowych (aż o 22,3 proc.). W czasach pandemii mniej osób zginęło na drogach (o 14,4 proc.) i mniej odniosło obrażenia (25,4 proc.).

Eksperci serwisu Rankomat.pl zajęli się nie tylko analizą ogólnych policyjnych statystyk, sprawdzili także dane z poszczególnych województw. Okazało się, że w statystykach wypadków śmiertelnych z udziałem nietrzeźwych użytkowników dróg prowadzi woj. mazowieckie (wraz z obszarem podległym Komendzie Stołecznej Policji). W 2020 r. zginęło tam o 25 osób więcej niż rok wcześniej. Ofiar śmiertelnych przybyło także w woj. lubuskim (5), wielkopolskim (4), łódzkim (3), świętokrzyskim (2) i małopolskim (2).

Niebezpieczne województwa: podlaskie, lubelskie i inne

W którym województwie wzrosła liczba wypadków śmiertelnych z udziałem nietrzeźwych? Foto: Rankomat.pl / rankomat.pl
W którym województwie wzrosła liczba wypadków śmiertelnych z udziałem nietrzeźwych?

Ranking województw przedstawia się jednak inaczej, gdy uwzględnimy wskaźnik liczby zabitych na 100 wszystkich drogowych wypadków. Wówczas okazuje się, że w 2020 r najwięcej osób zginęło na drogach woj. podlaskiego (18,1), lubelskiego (16,8), kujawsko-pomorskiego (16,2) oraz mazowieckiego (16,1 - bez obszaru podległego stołecznej komendzie).

Wystarczy jednak uwzględnić wskaźnik liczby rannych na 100 wypadków drogowych, by znów zmieniły się notowania. W czołówce znajdują się wówczas woj. pomorskie (121), świętokrzyskie (114,7) oraz wielkopolskie (114,6).

Bez względu jednak na miejsca w rankingu jedno się nie zmienia - nie zapominajmy o jakże wymownym haśle: "Piłeś? Nie jedź!".