• Spółka CPK zakończyła prace nad wariantem inwestorskim Portu Solidarność. Na mapce widać dokładną lokalizację inwestycji, a także rozplanowanie infrastruktury drogowej, kolejowej i energetycznej
  • Na terenie lotniska będą trzy stacje kolei (CPK Wschód, CPK i CPK Zachód). Wszystkie ukryte pod ziemią na głębokości ok. 14 m. Przebieg linii kolejowej wzbudza największe obawy mieszkańców i firm
  • W drugiej połowie czerwca br. ruszą konsultacje społeczne (online i stacjonarne) z mieszkańcami gmin, w których planowane są inwestycje CPK. Spotkania odbędą się w: Grodzisku Mazowieckim, Sochaczewie i Żyrardowie

Wariant inwestorski lotniska CPK różni się od przedstawionego w grudniu ubiegłego roku studium lokalizacyjnego. Przede wszystkim docelowy obszar Centralnego Portu Komunikacyjnego skurczył się z zakładanych 41 km kw. do 28 km kw., co wciąż przerasta powierzchnię leżącego w pobliżu miasta Sochaczew (26 m kw.). Państwowa spółka ujawniła, gdzie będą zlokalizowane pasy startowe i stacje kolejowe CPK.

Lotnisko CPK – dwa pasy startowe, trzy stacje i długi tunel

Dwie przedstawione w wariancie inwestorskim drogi startowe o długości 3,8 km każda zostaną poprowadzone równolegle do siebie i autostrady A2. Pasy mają być oddalone od siebie o 2,5 km, a na terenie pomiędzy nimi zostanie wybudowany terminal pasażerski (projektu jeszcze nie ma). Pod nim zaś znajdzie się główna stacja kolejowa CPK.

Plan wariantu inwestorskiego Portu Solidarność Foto: CPK
Plan wariantu inwestorskiego Portu Solidarność

Oprócz niej na terenie lotniska również pod ziemią, bo tak ma przebiegać cały fragment trasy kolejowej wchodzącej na obszar portu, powstaną jeszcze dwie inne stacje – CPK Wschód (do obsługi strefy biurowo-konferencyjnej Airport City) i CPK Zachód (do obsługi strefy cargo oraz hangarów serwisowych).

Zobacz: Tomasz Kuchar ma problem z CPK i koleją. Mogą mu zniszczyć ośrodek szkolenia kierowców

W planach jest też m.in. łącznica północ-południe, która pozwoli ominąć ruchowi towarowemu teren lotniska, a wokół CPK powstaną przystanki osobowe Guzów, Henryszew, Kawęczyn, Kopiska i Wiskitki, dzięki którym port będzie lepiej skomunikowany z pobliskimi miejscowościami.

Autostrada A2 w okolicy węzła Pruszków Foto: GDDKiA
Autostrada A2 w okolicy węzła Pruszków

Przypomnijmy, że w 2025-2026 r. kierowcom zostanie oddana do dyspozycji poszerzona autostrada A2. Dodatkowe pasy przewidziane na szerokim pasie zieleni pomiędzy jezdniami pojawią się na długości ok. 89 km i zwiększą ograniczoną dziś przepustowość drogi.

Lotnisko CPK – pierwsza łopata w 2023 r.?

Podczas konferencji, na której spółka zaprezentowała wariant inwestorski lotniska CPK, padło zapewnienie o terminowości. "Pierwsza łopata w 2023 roku jest jak najbardziej aktualna, trzymamy się harmonogramu" – powiedział Jarosław Bodulski, dyrektor biura analiz środowiskowych w Centralnym Porcie Komunikacyjnym.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

Sprawdź: Mieszkańcy się buntują. Ogólnopolskie protesty na drogach przeciw CPK

Najpierw jednak niezbędne będzie uzyskanie pozytywnej decyzji środowiskowej. Ta według przewidywań CPK pojawi się na początku 2023 r. Wcześniej, bo w drugiej połowie czerwca br. ruszą konsultacje społeczne (online i stacjonarne) z mieszkańcami gmin, w których planowane są inwestycje CPK. Spotkania odbędą się w godzinach 10.00-18.00 w: Grodzisku Mazowieckim (20-21 czerwca), Sochaczewie (22-23 czerwca) i Żyrardowie (27-28 czerwca).