• Wśród wykonawców zagranicznych dominują: AC/DC, Metallica, Chris Rea oraz Queen. Wśród polskich artystów królują zaś: Dżem, Budka Suflera, Akcent, Quebonafide i Sławomir
  • Podróżując samochodem zwykle najczęściej słuchamy rocka (49,1 proc.) oraz popu (46 proc.)
  • Okazuje się, że w dobie smartfonów serwisy streamingowe nie cieszą się tak dużą popularnością, jak można byłoby oczekiwać
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

To już nawyk. Wsiadając do auta zwykle od razu włączamy pokładowy zestaw audio, by podróż spędzić słuchając ulubionych nagrań. A co to są za utwory? Okazuje się, że to nie disco polo, hip-hop czy metal. Dominują bowiem dwa zupełnie inne gatunki. Jakie? Oto wyniki badania przeprowadzonego przez serwis Oponeo.

Podróżując samochodem zwykle najczęściej słuchamy rocka (49,1 proc.) oraz popu (46 proc.). Czy to oznacza, że pozostałe gatunki muzyki mają śladowy udział? Niekoniecznie! Ankietowani mogli bowiem wskazać kilka odpowiedzi. Tym samym okazało się, że na podium zmieściła się jeszcze muzyka określona jako dance/ house/ elektroniczna (26,9 proc.). Na kolejnym miejscu sklasyfikowano zaś hip-hop/rap (17,9 proc.). Dość wysoko uplasowała się także muzyka filmowa (15,7 proc.) którą wybrało więcej kierowców niż słuchający disco polo (15,1 proc.). Na tym nie koniec niespodzianek.

Okazuje się, że w dobie smartfonów serwisy streamingowe nie cieszą się tak dużą popularnością, jak można byłoby oczekiwać. Głównym źródłem muzyki wciąż pozostaje tradycyjny tuner radiowy (aż 67,3 proc.). Z nośników takich jak CD, USB czy karty pamięci korzysta 38,9 proc. badanych. Aplikacje wskazało zaś 20,6 proc. (pierwsza trójka to YuTube Music, Spotify oraz Open FM). Najmniej osób wybrało radio internetowe (zaledwie 7,4 proc.). Ale im młodszy słuchacz, tym częściej korzysta z internetu, Bluetooth i portu USB.

Czego słuchają kierowcy w Polsce? Foto: Oponeo / Oponeo
Czego słuchają kierowcy w Polsce?

A skoro radio rządzi, to wypada sprawdzić coś jeszcze. Autorzy raportu udzielili odpowiedzi na pytanie o udział tradycyjnych audycji słownych względem muzycznych. Nietrudno zgadnąć co przeważa. Aż 79,8 proc. stawia na muzykę, co znajduje swoje odzwierciedlenie w ramówkach największych i najpopularniejszych stacji radiowych w kraju. Nie oznacza to jednak, że podcastów nikt nie słucha. Wprawdzie niewiele (14,3 proc.) zawodowych kierowców sięga po podcasty, by umilić sobie długą podróż, ale jeśli już, to są to dyskusje o sporcie, historii oraz polityce i społeczeństwie. Najrzadziej podcasty dotyczą tematyki biznesowej czy kryminalnej.

Na koniec pozostaje jeszcze wspomnieć o liście przebojów. Wśród wykonawców zagranicznych dominują: AC/DC, Metallica, Chris Rea oraz Queen. Wśród polskich artystów królują: Dżem, Budka Suflera, Akcent, Quebonafide i Sławomir. W galerii szczegóły raportu.