Z najnowszego raportu Autopay wynika, że jedna trzecia badanych, którzy deklarują korzystanie z aut, wybiera ten środek transportu także do zagranicznych podróży. Zdecydowanym faworytem wakacyjnych wyjazdów samochodowych Polaków są Czechy, które zajmują pierwsze miejsce. Kolejne pozycje na liście to: Niemcy i Chorwacja, a następnie Słowacja, Włochy i Austria. Potwierdzają to dane sprzedaży e-winiet za pośrednictwem aplikacji, jak i strony internetowej.

% sprzedanych winiet na kraj Foto: autopay.pl / autopay.pl
% sprzedanych winiet na kraj

- Jak wynika z naszych danych, samochód wciąż pozostaje najwygodniejszym środkiem transportu po Polsce i wybiera go, od czasu do czasu, aż 90 proc. z nas. To również ulubiony środek transportu, gdy planujemy wyjazdy weekendowe i wakacyjne — w tym te zagraniczne. Sprawny przejazd autostradą czy wygodny zakup e-winiety wpływa nie tylko na ogólny komfort podróżowania, ale także bezpieczeństwo. Przejazd jest możliwy płynnie, w sposób w pełni zautomatyzowany — mówi Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Przeczytaj także: Żółta naklejka na szybie samochodu. Czy wiesz, co oznacza?

Podróże autostradowe po Polsce. Kto, kiedy i jak?

Firma Autopay Mobility przedstawiła dane za pierwsze półrocze 2023 r., w których pokazuje kto, kiedy i jak najczęściej podróżuje autostradami.

Z raportu wynika, że najczęściej jeździliśmy w piątki (17 proc.), czwartki (15 proc.) i poniedziałki (14 proc.).

Szczyt ruchu na autostradzie występował w godzinach popołudniowych, zwłaszcza w okolicach godziny 16 (7 proc. całodobowego ruchu). Dane te pokazują, że przejazd autostradą to nie tylko ruch tranzytowy, ale również podróż do i z pracy.

Przeczytaj także: Kosztowne "pamiątki" z zagranicznych wakacji. Co trzeba wiedzieć?

Użytkownicy pochodzący z województwa śląskiego stanowią dwadzieścia procent wszystkich sprzedanych winiet w aplikacji. Mieszkańcy województwa małopolskiego (19 proc.) oraz województwa pomorskiego (17 proc.)

W związku z początkiem okresu wakacyjnego, w czerwcu 2023 r. odnotowano największy ruch na polskich autostradach, aż (19 proc.).

Ponad 1,95 mln użytkowników w Polsce korzysta z aplikacji do zakupu winiet autostradowych Foto: autopay.pl / autopay.pl
Ponad 1,95 mln użytkowników w Polsce korzysta z aplikacji do zakupu winiet autostradowych