Dla tych, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę motoryzacyjną oraz językową przygotowaliśmy quiz z rozwinięciami różnych skrótów ze świata motoryzacji. Każdej pełnej nazwie towarzyszą trzy fikcyjne, które wymyśliliśmy. Zapraszamy do zabawy!
Rozpocznij quiz
Co oznacza skrót GTI?
Poprawna odpowiedź: Grand Touring Injection
Popularny skrót można podzielić na dwie części. Pierwszy człon "GT" oznacza słowa Grand Touring i odnosił się do powojennych samochodów, które łączyły osiągi sportowych bolidów z wygodą. Chodzi o auta z przestronną kabiną oraz odpowiednią przestrzenią bagażową, zdolne do "wielkiego tournee" (dosłowne znaczenie słów "grand touring"). Ostatnia litera "I" odnosi się do ang. słowa "Injection", co w tym przypadku oznacza wtrysk paliwa. Dziś mówiąc GTI, praktycznie automatycznie myślimy o VW Golfie w sportowej wersji o tej nazwie.
Co oznacza skrót VTEC?
Poprawna odpowiedź: Variable Valve Timing & Lift Electronic Control System
Skrót VTEC wcale nie odnosi się do czterech słów (co sugerowałaby liczba liter). W rzeczywistości VTEC to po ang. "Variable Valve Timing and Lift Electronic Control". Jest to inteligentny system zmiennych faz i skoków zaworów, który przełącza rozrząd zaworowy tak, aby poprawić sprawność silnika podczas jazdy. Honda opracowała pierwszy VTEC w latach 80. i od tamtego czasu stosuje oraz rozwija tę technologię.
Co oznacza skrót DOHC?
Poprawna odpowiedź: Dual Overhead Camshaft
DOHC, czyli po ang. "Dual Overhead Camshaft". Skrót oznacza rodzaj silnika spalinowego, który obsługują dwa wałki rozrządu umieszczone w głowicy (lub każdej z głowic). Pierwszy silnik typu DOHC był dziełem Peugeota. Był to motor R4 o pojemności 7,5 litra zastosowany wyścigowym bolidzie L76 z 1912 r. Auto miało niecałe 130 KM.
Co oznacza skrót FIRE w nomenklaturze marki Fiat?
Poprawna odpowiedź: Fully Integrated Robotised Engine
FIRE to skrót używany przez Fiata, co sugerowałby, że pochodzi z języka włoskiego. Tak nie jest, bo FIRE to po ang. "Fully Integrated Robotised Engine". Chodzi tutaj o silnik wykorzystujący komputery i roboty podczas projektowania oraz produkcji. Celem zastosowania robotyki i cyfryzacji było to, żeby poprawić jakość i obniżyć koszty. Dziś prawie każdy silnik jest dziełem robota, ale nazwa pozostała. Jednostki napędowe z serii FIRE produkowane są od 1985 r.
Co oznacza skrót GTO?
Poprawna odpowiedź: Gran Turismo Omologato
GTO, czyli po włosku "Gran Turismo Omologato." Jest to włoski skrót, który oznacza GT z homologacją. Najsłynniejsze GTO to bolidy Ferrari klasy GT z lat 60. Najbardziej znane i cenione przez kolekcjonerów jest Ferrari 250 GTO. Oznaczenie auta wywodzi się od pojemności każdego z dwunastu cylindrów (250 ccm), a skrót GTO to właśnie Gran Turismo Omologato. Jego trzylitrowy silnik V12 osiągał maksymalną moc 300 KM. Nowy samochód kosztował w latach 60. 18 tys. dolarów, a jego sprzedaż osobiście musiał zatwierdzić Enzo Ferrari. Model 250 GTO był odmianą 250 GT ze skróconym rozstawem osi. Inne, znane auta z tym skrótem w nazwie to Ferrari 288 GTO, Ferrari 599 GTO (na zdjęciu), a także Pontiac GTO.
Co oznacza skrót GSi?
Poprawna odpowiedź: Grand Sport Injection
GSi oznacza po ang. "Grand Sport Injection". Samochody GSi o sportowym charakterze mają długą tradycję w firmie Opel. Jako pierwsze poziom adrenaliny podnosiły modele Manta GSi i Kadett GSi (115 KM, pojemność 1.8) w 1984 r. Już cztery lata później 16‑zaworowy silnik DOHC 2.0 w modelu Kadett 2.0 GSi 16V generował moc 150 KM. Ten sam silnik trafił też do pierwszej Astry.
Co oznacza skrót OPC?
Poprawna odpowiedź: Opel Performance Center
OPC, czyli po ang. "Opel Performance Center". Jest to przedsiębiorstwo założone w 1999 r., które zajmuje się modyfikacjami samochodów marki Opel. Firma jest fabrycznym tunerem aut marki Opel i wszystko wskazywałoby na to, że jest oddziałem tego przedsiębiorstwa. W rzeczywistości OPC jest zarejestrowana jako osobna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH). Siedziba firmy mieści się w niemieckim Rüsselsheim.
Co oznacza skrót AMG?
Poprawna odpowiedź: Aufrecht Melcher Großaspach
W roku 1967 w pobliżu miejscowości Burgstall tuż pod Stuttgartem powstał warsztat o dumnej nazwie "Biuro konstrukcyjne, produkcyjne i testowe silników wyścigowych". Początkowo składało się ono z dwóch skromnych garaży, ale to wystarczyło, by usprawniać kolejne samochody. Wkrótce nazwę zmieniono na skrót AMG, pochodzący od pierwszych liter nazwisk założycieli (Aufrecht i Melcher) oraz nazwy położonej w pobliżu małej miejscowości rodzinnej Aufrechta - Großaspach. Już rok później AMG miało w ofercie kilka wersji przeróbek silników do ówczesnych modeli Mercedesa, następnie zajęło się przystosowywaniem podwozi, układów hamulcowych, napędowych i w razie potrzeby nadwozi. Nie zapomniano o sporcie wyczynowym. W roku 1971 przyszedł pierwszy duży sukces - przygotowany w ciągu kilkunastu dni 300 SEL 6.9 zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej i pierwsze w klasie prestiżowego wyścigu 24 godziny Spa. AMG trafiło na pierwsze strony gazet w całych Niemczech.
Co oznacza skrót VVT-i?
Poprawna odpowiedź: Variable Valve Timing with intelligence
VVT-i, czyli po ang. "Variable Valve Timing with intelligence". to technologia zmiennych faz rozrządu opracowana przez Toyotę. System VVT-i zastąpił technologię VVT oferowaną od 1991 r. Mechanim VVT-i po raz pierwszy został wprowadzony do dziś kultowego silnika 2JZ-GE w 1995 r.
Co oznacza skrót HDi?
Poprawna odpowiedź: High-pressure Direct Injection
HDi to po ang. "High-pressure Direct Injection". To określenie oznacza dosłownie bezpośredni wtrysk pod wysokim ciśnieniem. Wysokoprężne silniki z technologią HDi to jedne z najpopularniejszych diesli pierwszej dekady XXI wieku. Można je spotkać w kilkudziesięciu autach kilku czołowych producentów – nie tylko w Peugeotach i Citroenach, ale też w Fordach, Mazdach, Suzuki, Volvo, a nawet w należącym do BMW Mini. Nie jest to wyłącznie francuska myśl techniczna, bo w prace projektowe zaangażowana była również firma Ford.
Co oznacza skrót STI?
Poprawna odpowiedź: Subaru Tecnica International
Subaru pierwotnie wprowadziło oznaczenie STI (z ang. "Subaru Tecnica International") w 1988 r., aby wyodrębnić dział sportów motorowych w ramach marki Subaru. Stworzony we współpracy z brytyjskim PRODRIVE pierwszy model STI został oparty na modelu Legacy. Pomimo niezbyt udanych początków, auta STI były rozwijane w ramach platformy, która obejmowała pojazd typu sedan z turbodoładowanym silnikiem typu bokser i układem napędowym z napędem na wszystkie koła. Rajdowe sukcesy Subaru z logo STI dziś uchodzą za kultowe.
Co oznacza skrót EFI?
Poprawna odpowiedź: Electronic Fuel Injection
EFI oznacza po ang. "Electronic Fuel Injection" i jest to elektroniczny wtrysk paliwa. Bezpośrednim bodźcem dla opracowania elektronicznego systemu wtrysku benzyny było coraz silniejsze zapotrzebowanie na oszczędniejsze silniki w Europie oraz wprowadzenie w USA wyjątkowo restrykcyjnych przepisów dotyczących emisji spalin. Wartości emisji, które narzucała wydana przez władze kalifornijskie ustawa "Clean Air Act” były tak niskie, że wiele ówczesnych modeli aut było je w stanie spełnić tylko po zastosowaniu. To był początek końca ery silników gaźnikowych i nadejście czasów zdominowanych przez silniki z elektronicznym wtryskiem paliwa.
Co oznacza skrót ABS?
Poprawna odpowiedź: Anti-locking Breaking System
ABS, czyli po ang. "Anti-locking Breaking System" to układ zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania. W 1978 r. na rynek wszedł boschowski system ABS – początkowo jako wyposażenie dodatkowe w klasie S Mercedesa, a wkrótce potem także w modelach serii 7 BMW. Bazowa konstrukcja systemów ABS pierwszej generacji jest do dziś dnia taka sama. Przy każdym z kół znajduje się czujnik prędkości obrotowej, który mierzy szybkość obracania się koła i przekazuje tę informację do sterownika. W oparciu o te dane zawory magnetyczne w jednostce hydraulicznej zamykają lub otwierają dolot do hamulców poszczególnych kół. Pompa przetłaczająca gwarantuje wystarczającą ilość płynu hamulcowego pomiędzy pedałem hamulca a agregatem hydraulicznym, nawet w przypadku dłużej trwających cyklów regulacyjnych.
Co oznacza skrót ESP?
Poprawna odpowiedź: Electronic Stability Programme
ESP, czyli po ang. "Electronic Stability Programme". Układ ten pozwala zachować stabilny tor jazdy samochodu nawet w ekstremalnie niekorzystnych warunkach, na przykład przy zbyt dużej prędkości w zakręcie, przy gwałtownym skręcie kierownicy podczas omijania przeszkody. Najogólniej mówiąc, układ ten w sytuacjach krytycznych steruje hamulcami i silnikiem bez udziału kierowcy. Dziś praktycznie wszyscy producenci montują ESP w swoich samochodach, ale używają przy własnych skrótów jak np. ESC lub DSC.