Nie ma nic dziwnego w tym, że kierowca, który nie zapłacił za parkowanie w płatnej strefie, a mimo to pozostawił w niej swoje auto, musi liczyć się z karą. Jakim jednak cudem kara może sięgać 3 czy nawet 6 tys. zł?

Warszawa. 6 tys. zł kary za parkowanie w płatnej strefie

Jak informuje TVN Warszawa, pewien mieszkaniec Warszawy zapomniał opłacić abonament za miejsce parkingowe, a regularnie z niego korzystał. Po kilku tygodniach został ukarany grzywną przekraczającą 6 tys. zł. Kierowca przyznał się do zaniedbania, ale uważa, że nałożona kara jest niewspółmierna do przewinienia. Zdaniem mieszkańca, straż miejska regularnie fotografowała samochód przez miesiąc, nie informując właściciela o narastającej karze.

Podobny problem spotkał inną mieszkankę stolicy, która zapomniała zapłacić 30-złotowy roczny abonament parkingowy. Po miesiącu otrzymała jedno wezwanie do zapłaty, w którym znajdowało się aż 10 kar, sumujących się do kwoty 3 tys. zł. Kobieta twierdzi, że Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) w Warszawie nie informował jej o naliczanych karach.

W odpowiedzi na pytania TVN Warszawa, ZDM wyjaśnia, że kara za brak opłaty parkingowej wynosi 300 zł, a jej wysokość jest określana przez uchwałę rady miasta. Wezwania do zapłaty są wysyłane pocztą, co może skutkować otrzymaniem kilku wezwań naraz. Rzecznik ZDM, Jakub Dybalski, zaznacza, że kierowcy są odpowiedzialni za pamiętanie o terminach ważności abonamentów parkingowych.

Dybalski podkreśla, że każdy, kto nie zgadza się z nałożoną karą, ma prawo do złożenia reklamacji. W niektórych przypadkach możliwe jest odroczenie płatności, rozłożenie jej na raty lub umorzenie w części lub całości.

Stefa płatnego parkowanie w Warszawie

Opłata za postój w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie pobierana jest w dni robocze od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni: 2 maja, 24 i 31 grudnia, w godzinach 8:00-20:00. Opłatę za postój pojazdu należy wnieść niezwłocznie po zaparkowaniu pojazdu.

Ceny za parking w strefie płatnego parkowania w Warszawie

  • pierwsza godzina – 4,50 zł,
  • druga godzina – 5,40 zł,
  • trzecia godzina – 6,40 zł,
  • czwarta i kolejne godziny – po 4,50 zł.

Opłata minimalna za postój wynosi 0,50 zł, co jest równoważne 10 minutom postoju. Nie ma możliwości opłacenia krótszego czasu postoju.

Opłaty za poszczególne godziny postoju sumują się, np. opłata za 3 godziny postoju wynosi 16,30 zł (tzn. 4,50 zł za pierwszą godzinę + 5,40 zł za drugą godzinę + 6,40 zł za trzecią godzinę postoju).

Możliwe jest wnoszenie opłat za odcinki czasu krótsze niż godzina, z zachowaniem warunku opłaty minimalnej (0,50 zł).