Odcinek między węzłem Bydgoszcz Południe a Emilianowem zaprojektuje i wykona Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor z siedzibą w Zawierciu. Wartość wybranej oferty to ok. 410,8 mln zł. Firma rozbuduje też drogę krajową nr 25 na odcinku ok. 5,4 km. Droga krajowa nr 25 zostanie poprowadzona nowym śladem, omijając miejscowość Brzoza. Ruch tranzytowy zostanie przeniesiony z obecnie mocno obciążonego odcinka drogi na nową jezdnię z dwoma węzłami — Zielona i Brzoza. Przebudowany zostanie węzeł Bydgoszcz Południe, który obecnie po jego wschodniej części zwęża się do jednojezdniowej drogi krajowej.

S10 Bydgoszcz-Toruń Foto: GDDKiA
S10 Bydgoszcz-Toruń

Powstanie też nowy węzeł Emilianowo, który usprawni dojazd do terenów przemysłowych i planowanego Terminalu Intermodalnego Emilianowie oraz dwa nowe Miejsca Obsługi Podróżnych.

Droga S10 Bydgoszcz — Toruń za kilka lat

Zgodnie z harmonogramem całą drogą ekspresową S10 Bydgoszcz — Toruń pojedziemy w 2026 roku. Natomiast cały odcinek drogi S10 łączący dwa największe miasta w regionie, czyli Toruń z Bydgoszczą, ma powstać w latach 2022-2026.

W docelowym kształcie S10 połączy Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń, Płońsk, kończąc się na Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. To oznacza, że docelowo będzie to najszybszą drogą dojazdu ze Szczecina do Warszawy.