Akcja potrwa od rana do godziny 22.00. Przez cały dzień mundurowi będą skupiać się na kierowcach, którzy zagrażają bezpieczeństwu pieszych, rowerzystów, motorowerzystów oraz motocyklistów, szczególnie w okolicach skrzyżowań i przejść dla pieszych. Warto przypomnieć, że tylko w poprzednim roku na polskich drogach zginęło 803 pieszych. Blisko połowa wypadków z udziałem pieszych miała miejsce właśnie na wyznaczonych przejściach.

Nie lepiej wygląda to w tym roku. Jak podaje dziennik.pl, od początku 2019 roku do 27 marca na na polskich drogach zanotowaliśmy 1660 wypadków z udziałem pieszych. W tym 880 potrąceń, czyli ponad połowa wydarzyła się na oznaczonych przejściach.

Niestety, dotychczasowe akcje informacyjne i edukacyjne nie przyniosły zamierzonych skutków. Stąd policja coraz częściej zaczyna patrolować przejścia dla pieszych i wyłapuje piratów drogowych na terenie miast. Widać to po statystykach policyjnych. W tym roku odnotowano wyraźny wzrost liczby zatrzymanych praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h – tylko w pierwszym kwartale dokumenty utraciło niemal 7 tys. osób. To prawie 33 proc. więcej niż rok wcześniej.

Źródło: Policja