Jako pierwsze sprawdzono ceny paliw. Porównano dane z kwietnia 2022 oraz kwietnia 2023 r. Okazuje się, nieco wbrew obiegowej opinii niektóre z paliw potaniały — olej napędowy oraz LPG.

- Na mniejsze koszty podróży niż w poprzednim roku mogą liczyć kierowcy, którzy tankują auta z silnikiem Diesla oraz właściciele samochodów z instalacją gazową. W ciągu 12 miesięcy jeden litr LPG potaniał aż o około 51 gr, natomiast litr ON o 41 gr – informuje Małgorzata Dąbrowska z aplikacji Yanosik. – Drożej niż w zeszłym roku mają natomiast właściciele benzyniaków. Cena za litr PB 95 jest obecnie wyższa średnio o 48 groszy niż w kwietniu 2022 r. – dodaje.

 Foto: Yanosik;

Eksperci przyjrzeli się także cenom paliw z dwóch tygodni poprzedzających majówkę. Okazuje się, że (w ujęciu dziennym) cena LPG cały czas utrzymuje się na wyrównanym poziomie: w okolicach 3 zł 13 groszy, ale w ostatnich dniach widać trend spadkowy. Dobre informacje są także dla tankujących olej napędowy. Na początku kwietnia średnia cena za litr ON wynosiła ok. 6,74 zł, natomiast 23 kwietnia kierowcy płacili średnio 6,66 zł/l. Cena benzyny 95 w ciągu ostatnich dwóch tygodni przed majówką nieznacznie wzrosła, po czym minimalnie spadła.

 Foto: Yanosik;

Eksperci z Yanosika i aplikacji PanParagon nie przyglądali się jednak tylko cenom paliw. Sprawdzili także ceny produktów, które najczęściej kupujemy na stacjach benzynowych. W bezpośrednim porównaniu ich rok do roku okazuje się, że różnice mogą szokować.

Produktem, który najczęściej kupowany jest na stajach paliw, (oczywiście oprócz paliwa) jest kawa. Na drugim plasują się hot dogi z kabanosem, a na trzecim papierosy. Poza podium znajdują się: energetyki, napoje gazowane, batony i rogale. Listę dziesięciu najpopularniejszych produktów zamykają: burgery, wrapy z kurczakiem i bagietki.

A jak zmieniły się ich ceny w porównaniu z ubiegłoroczną majówką? Trzy najczęściej wybierane produkty podrożały. W przypadku hot dogów aż o 1/6 ceny.

 Foto: Yanosik;