Jej obecność w Europie zwiększy konkurencyjność cenową samochodów Hyundai i wzmocni świadomość marki na starym kontynencie. Pomimo, że oficjalna produkcja ma rozpocząć się w przyszłym roku już teraz nie wyklucza się wcześniejszego startu. Nowa fabryka Hyundaia będzie wyznaczać najwyższe standardy jakości, efektywności i produktywności.

Zatrudnienie

Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) zatrudnił do tej pory w sumie 1200 pracowników. Obecnie, centrum rekrutacyjne zlokalizowane w Ostrawie przyjmuje obsługę drugiej zmiany. Działania te przeprowadzane są dużo wcześniej, ze względu na złożony i długotrwały proces szkoleniowy, wymagający także kilkutygodniowego pobytu w Hyundai Motor Company w Korei.

Większość zatrudnianych to obywatele Republiki Czeskiej (95 procent). Pomimo, że większość pracowników stanowią mężczyźni (79 proc.), to udział kobiet stale wzrasta, ponieważ praca w nowoczesnej fabryce samochodów wymaga dokładności, precyzji i koncentracji. Średni wiek zatrudnianych osób to 30 lat.

Budowa

Zakończyła się już budowa hal produkcyjnych, jedynie tor do jazd próbnych, rampa kolejowa, główny budynek biurowy oraz kilka mniejszych obiektów wymaga prac wykończeniowych (np. drogi wewnętrzne, parking dla pracowników).

Linie produkcyjne wraz z wyposażeniem zostały już zainstalowane i prowadzone są obecnie próby montażu, aby sprawdzić gotowość produkcji oraz płynny przepływ pomiędzy halami. Reasumując, wszystkie urządzenia produkcyjne zostały skompletowane i są gotowe do podjęcia produkcji samochodów, jak tylko uzyskane zostaną wszelkie, niezbędne pozwolenia.

Rozpoczęcie produkcji

Produkcja próbna rozpocznie się na przełomie września i października 2008 roku, a uruchomienie produkcji masowej planowane jest oficjalnie na pierwszy kwartał 2009r. Jeżeli jednak wszystkie niezbędne pozwolenia zostaną uzyskane wcześniej, możliwe jest przyspieszenie tego terminu.

Z okazji uruchomienia produkcji planowana jest w kwietniu 2009r. Ceremonia Wielkiego Otwarcia – wydarzenie równie doniosłe jak ceremonia wmurowania kamienia węgielnego w 2007r.

Produkowane modele

Pierwszym modelem produkowanym w Nošovicach będzie Hyundai i30 w 5 drzwiowej wersji hatchback oraz cross wagon. Od momentu wprowadzenia na rynek latem ubiegłego roku, Hyundai i30 stał się wyjątkowo popularny w Europie.

Popyt na ten model znacznie przewyższa możliwości produkcyjne koreańskiej fabryki w Ulsan, dlatego tak bardzo wyczekiwane jest rozpoczęcie produkcji w Czechach.

Kierownicy zespołów

Zbliżający się moment uruchomienia produkcji, wymaga jasnego sprecyzowania struktury zarządzania. Ostatnio wybrano 37 kierowników grup oraz 58 kierowników zespołów, bazując na ocenie zdolności personalnych, umiejętności technicznych oraz zdobytego doświadczenia. Obecnie prowadzone są szkolenia z zakresu technik zarządzania.