• Flagowe Ferrari z przełomu lat 80. i 90. XX w. miało wolnossący silnik V12 i do "setki" rozpędzało się w 5,2 s
  • Elton John dostał Testarossę od swojej wytwórni płytowej podczas hucznej urodzinowej imprezy z udziałem sławnych gości
  • Z Wielkiej Brytanii Ferrari trafiło do Sydney, gdzie – tak jak wcześniej – było rzadko używane
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Ferrari Testarossa, najgroźniejszy rywal Lamborghini Countacha, stał się samochodem marzeń fanów motoryzacji w latach 80. i 90. XX wieku. Zaprojektowany przez Pininfarinę supersportowiec, produkowany w latach 1984-96, do 1991 r. napędzany był wolnossącym 4,9-litrowym V12 o mocy 390 KM, dzięki któremu rozpędzał się do "setki” w 5,2 s i rozwijał maksymalną prędkość 290 km/h. Dziś te osiągi nie budzą już takiego respektu, ale 35 lat temu Testarossa – dzieło sztuki inżynierskiej specjalistów z Maranello – wywoływała dreszcze zachwytu nie tylko miłośników supersamochodów.

Nic więc dziwnego, że wytwórnia płytowa MCA podarowała jednemu ze swoich czołowych artystów Ferrari Testarossę. Elton John, który w marcu 1987 r. skończył 40 lat, dostał coupe w kolorze Rosso Corsa. Co ciekawe, auto miało prawdopodobnie wcześniej, przez 2-3 miesięcy, innego właściciela.

Ferrari Testarossa na urodziny gwiazdy rocka

Przekazanie samochodu odbyło się podczas uroczystej imprezy, w której wzięli udział znamienici goście, wśród nich Richard Branson, Lulu, Lionel Richie, Tim Rice i Phil Collins. Wieczór zakończył się pokazem sztucznych ogni.

Ferrari Testarossa pozostało częścią kolekcji samochodów Eltona Johna do 2003 roku, po raz pierwszy trafiło pod młotek w Wielkiej Brytanii w domu aukcyjnym Christie's, który zajął się sprzedażą aut ze zbiorów muzyka. Miało wtedy na liczniku niespełna 7,5 tys. mil. Przez kolejne 20 lat przybyło mu niewiele ponad 3 tys. mil, dlatego auto mimo wieku jest w bardzo dobrym stanie. Od 2010 r. był w rękach australijskiego właściciela w Sydney.

W ostatnich latach flagowe Ferrari swoich czasów stało się poszukiwanym klasykiem. Oferowany egzemplarz z dwuosobowym wnętrzem wykończonym beżową skórą i 16-calowymi felgami ze stopu metali lekkich wyceniane jest na 300-350 tys. dolarów australijskich. Do samochodu dołączony jest list od Eltona Johna, książki, paragony i zdjęcia, oryginalne brytyjskie tablice rejestracyjne, zestaw narzędzi Ferrari i zapasowy komplet kluczyków.