Decyzją polskiego rządu Fiat otrzymał ulgi podatkowe na 12 lat, a to oznacza łącznie przez 32 lata do kasy fiskusa nie wpłyną od tego ważnego dla polskiej gospodarki producenta żadne pieniądze. Dotychczas Fiat nie płacił w Polsce podatku dochodowego od 20 lat.

Nowa sytuacja powstała po decyzji rządu, która do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przyłączyła kolejne 347 hektarów. Jak się okazuje, większość stanowią grunty należące do fabryki samochodów Fiat Auto Poland w Tychach i Bieruniu.

To nagła decyzja, bo z naszych informacji wynika, iż pierwotnie włączeniem do tej objętej ulgami strefy ekonomicznej objęte były tereny o powierzchni 116 hektarów. Można zatem przypuszczać, iż członkowie polskiego rządu zmienili decyzję, by ostatecznie zaoferować wyjątkowo korzystne warunki dla Fiata, który poszukuje lokalizacji dla produkcji nowego modelu samochodu.

Fiat do 2017 roku zamierza zainwestować w tyski zakład i produkcję nowego modelu samochodu ok. 2,36 mld złotych. To są jednak informacje pochodzące od polskiej strony, gdyż dotychczas przedstawiciele włoskiego Fiata takiej informacji wciąż nie potwierdzili.