• Fiat to lider rynku kamperów, bo aż trzy na cztery pojazdy tego typu sprzedawane na naszym kontynencie, powstają na bazie włoskiego samochodu
  • Zmiany objęły przede wszystkim silniki. Do historii odchodzi motor 2-litrowy o mocy 115 KM
  • W gamie znajdują się teraz diesle 2.3 o mocy 120 KM, 140 KM i 180 KM

Trudno o lepszą rekomendację. Bez wątpienia Fiat Ducato jest jednym z najpopularniejszych samochodów w Europie. Sukces nie oznacza jednak, że Włosi mogą spocząć na laurach. Przykładowo, ważny dla Fiata rynek kamperów rządzi się swoimi prawami, a nabywcy takich pojazdów cenią m.in. lepsze wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa oraz mocniejsze silniki, by jazda ciężkim pojazdem nie kojarzyła się z powolną pielgrzymką. Nie sposób zapomnieć także o rynku tradycyjnych aut dostawczych (szczególnie firmy kurierskie i zabudowy typu chłodnia), gdzie konkurencja nie próżnuje, a Fiat zaczął dostawać zadyszki.

Nie jest zatem niespodzianką, że zmiany objęły przede wszystkim silniki. Do historii odchodzi zatem motor 2-litrowy o mocy 115 KM. Bazowa jednostka to teraz diesel 2.3 MultiJet o mocy 120 KM i momencie obrotowym równym 320 Nm. W gamie są jeszcze kolejne wersje tego silnika o mocach 140 KM i 180 KM (wcześniej oferowano 130 KM, 150 KM i 177 KM). Co ciekawe, parametry najmocniejszego silnika są uzależnione od zastosowanej przekładni. W wersji ze skrzynią manualną jest do dyspozycji 400 Nm momentu obrotowego, a w przypadku 9-stopniowego automatu moment obrotowy wzrasta do imponujących 450 Nm.

W Fiacie nie zabrakło także innych jednostek napędowych. Jest zatem dobrze znana wersja 3.0 Natural Power, zasilana gazem CNG (moc 136 KM), można też wybrać odmianę elektryczną. Fiat zastrzega jednak, że ta ostatnia będzie oferowana wyłącznie w ramach pilotażowych testów z dużymi klientami.

Przy okazji modernizacji, Fiat zainwestował także w pakiet systemów bezpieczeństwa. W Ducato z rocznika modelowego 2020 znajdziemy układ monitorowania martwego pola, wykrywania obiektów przy cofaniu, hamowanie awaryjne, rozpoznawanie znaków drogowych, automatyczne światła i wycieraczki oraz niezbędny już zestaw czujników do monitorowania ciśnienia w oponach. Poprawiły się także multimedia, gdyż dodano współpracę ze smartfonami w ramach Android Auto i CarPlay.