Jak informuje Reuters, Władimir Putin podarował północnokoreańskiemu przywódcy luksusową rosyjską limuzynę Aurus Senat. Jak podała azjatycka agencja informacyjna KCNA, produkowana w Tatarstanie limuzyna została dostarczona kluczowym doradcom Kima przez Moskwę 18 lutego.

Gest Kremla to odpowiedź na wydarzenia z września ubiegłego roku. Wtedy to delegacja Korei Północnej z Kim Dzong Unem na czele odwiedziła w towarzystwie prezydenta Władimira Putina rosyjski kosmodrom Wostocznyj na Dalekim Wschodzie. Opuszczając kompleks, doszło do zaaranżowanej "swobodnej" rozmowy obu przywódców. I wtedy stało się coś nieoczekiwanego Azjata zainteresował się limuzyną Putina.

Kim Dzong Un się uśmiechał

Wspólnie obeszli auto. Putin zaprosił Koreańczyka, aby zasiadł na tylnym siedzeniu i sam dosiadł się do niego. Jak wynika z opublikowanego nagrania, Kim Dzong Un musiał być zadowolony z takiego obrotu sprawy, ponieważ się uśmiechał.

Co to za auto Aurus Senat?

Limuzyny Aurus Senat to ulubione auta Władimira Putina. Samochód pod maską skrywa hybrydowy układ napędowy z benzynowym silnikiem V8. To opracowany w Rosji motor o pojemności 4,4 l. Samochód wyposażony jest w dziewięciostopniową, automatyczną skrzynię biegów. Auto w wersji podstawowej kosztuje ok. miliona dolarów.

Ze względów bezpieczeństwa limuzyna przekazana północnokoreańskiemu przywódcy ma dodatkowe systemy. Auto Kim Dzong Una jest dodatkowo opancerzone, wyposażone w specjalne środki łączności oraz inne, niejawne zabezpieczenia.

Źródła: KCNA, Reuters