W sporządzonym w środę 8 grudnia 2021 r. raporcie zarząd Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. przedstawił treść umów o pożyczkach z Goodyear S.A. Wynika z nich, że to nie polska firma będzie zadłużona, ale koncern, który jest właścicielem niemal 90 proc. akcji Dębicy. Dwie pożyczki opiewają łącznie na kwotę 205 mln zł.

Goodyear zadłużony u Dębicy

Pierwsza umowa podpisana z Goodyear S.A. z siedzibą w Colmar-Berg w Luksemburgu dotyczy kwoty 105 mln zł. Pożyczka zostanie udzielona niemal natychmiast, bo już w piątek 10 grudnia 2021 r., a amerykański koncern będzie mieć na jej spłatę równo rok (pieniądze mają wrócić do Dębicy 9 grudnia 2022 r.).

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Druga zaś mówi o pożyczce w wysokości 100 mln zł, która zostanie udzielona Goodyearowi 16 grudnia 2021 r. Na spłatę tego długu przewidziano jednak niecałe dwa miesiące. Termin to 1 lutego 2022 r., choć obie umowy o pożyczkach dopuszczają wcześniejszy zwrot pieniędzy – może to zrobić Goodyear, ale może też tego zażądać polska strona. A co z odsetkami? W dniu opublikowania raportu oprocentowanie w skali roku wynosiło 3,2 proc. (według wzoru WIBOR1Y + 0,45 proc. marży).

Czy to nietypowa sytuacja? Transfer środków pomiędzy firmami należącymi do międzynarodowych koncernów to standardowa praktyka. W piątek 10 grudnia 2021 r. Goodyear spłaca Dębicy poprzednią pożyczkę w wysokości 105 mln zł (kwota bez naliczonych odsetek). Po uwzględnieniu najnowszych umów całkowita wysokość pożyczek udzielonych amerykańskiemu koncernowi wyniesie 500 mln zł!