Zestaw, który u nas wygląda jak "stonoga", w Holandii jest czymś na porządku dziennym. Tamtejsze przepisy pozwalają na 25-metrowe zestawy mogące przewozić nawet trzy kontenery morskie na raz.

Taki właśnie zestaw zatrzymano w Holandii do kontroli na autostradzie A15 w okolicach miasta Herveld. Zestaw miał w sumie 11 osi — cztery należały do samego ciągnika, dwie do dodatkowego wózka i kolejne pięć do rozpinanej naczepy. W ten sposób trzy kontenery mieściły się bez problemu, jednak po zważeniu okazało się, że jest problem.

Pojazd ważył bowiem 95 ton, a dopuszczalny limit dla takich zestawów wynosi 60 ton. Jak pisze holenderska inspekcja ILT, w przypadku przekroczenia masy takiego zestawu, wygasa na nie pozwolenie, w związku z tym pojazd ten był przeciążony aż o 90 proc. W Holandii bowiem maksymalna masa standardowego zestawu wynosi 50 ton.

Dodatkowo serwis 40ton.net podaje, że można domyślać się, że pojazd mimo dużego przeciążenia nie przekroczył dopuszczalnych nacisków osi, co oznacza, że ciężar był rozłożony tak, że nie niszczył nadmiernie nawierzchni.