Inspektorzy ITD codziennie kontrolują setki samochodów ciężarowych wykonujących międzynarodowe przewozy. Okazuje się, że działalność inspektorów nie jest bezpodstawna i często eliminuje z ruchu niebezpieczne transporty.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

TIR z Turcji z niebezpiecznym towarem

W Byczynie inspektorzy zatrzymali do kontroli ciężarówkę z naczepą, w której przewożone były lakiery. Okazało się, że to towar niebezpieczny (sklasyfikowany jako UN1263 oraz UN 3469).

TIR z Turcji Foto: ITD
TIR z Turcji

Transport tego typu towaru jest jak najbardziej legalny, ale pod warunkiem, że pojazd będzie prawidłowo oznakowany. Tymczasem TIR z Turcji nie miał prawidłowego oznakowania przewidzianego przez międzynarodową umowę ADR – na samochodzie brakowało pomarańczowych tablic.

TIR z Turcji – kilka przewinień naraz

Podczas dalszej kontroli inspektorzy ujawnili jeszcze dwie inne nieścisłości. Okazało się bowiem, że kierowca nie ma przy sobie niezbędnych, pisemnych instrukcji. Jakby tego było jeszcze mało, w pojeździe nie było wymaganych środków ochrony ogólnej i indywidualnej.

Na poczet administracyjnej kary przewidzianej za stwierdzone naruszenia inspektorzy pobrali kaucję w wysokości 2900 zł. Ponadto prowadzącego ukarano 200-złotowym mandatem.