W nocy z niedzieli na poniedziałek (20-21 marca) w Świecku na DK nr 2 funkcjonariusze ITD zatrzymali do rutynowej kontroli TIR-a, który należy do białoruskiego przewoźnika. Pojazd przewoził z Belgii do Rosji towary niebezpieczne i był oznaczony specjalną tablicą.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Niemal natychmiast po rozpoczęciu kontroli jeden z inspektorów wyczuł alkohol w kabinie. Kierowcę pochodzącego z Białorusi poddano oczywiście badaniu alkomatem, który wskazał 1,05 promila w wydychanym powietrzu, szofer jednak do samego końca twierdził, że w ogóle nie pił alkoholu. Dalsza kontrola wykazała również braki w wyposażeniu pojazdu – zestaw nie posiadał odpowiednich gaśnic, które są wymagane podczas przewozu materiałów niebezpiecznych.

Kontrola zakończyła się wezwaniem policji, która zajęła się pijanym kierowcą, a TIR został odholowany na parking strzeżony. Za nieprawidłowość w przewozie towarów niebezpiecznych odpowiedzialność grozi też przewoźnikowi. Wobec przedsiębiorcy wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej.