Zakaz ruchu dla ciężarówek w Boże Ciało obowiązywał w godz. 8.00-22.00. To oznaczało, że w tym czasie w trasę nie mógł wyruszyć żaden pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, o ile nie znajdował się na liście wyjątków. Zakaz nie dotyczył np. ciężarówek przewożących żywe zwierzęta czy artykuły spożywcze. Patrole ITD natrafiły jednak na transporty towarów, które nijak miały się do tych wymienionych powyżej.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Wynikami kontroli podzielili się inspektorzy z łódzkiej, wielkopolskiej oraz podlaskiej Inspekcji Transportu Drogowego, którzy patrolowali główne drogi tranzytowe, m.in. autostradę A2 i trasę S8, również nieoznakowanymi radiowozami. Funkcjonariusze w sumie wstrzymali 28 nieuprawnionych przewozów.

ITD. Inspektorzy wymieniają towary, których przewóz mógł poczekać

Na liście zatrzymanych transportów znalazły się np. lawety przewożące nowe i używane samochody. Pomimo zakazu jechały także ciężarówki z drewnianymi paletami, alkoholem, karmą dla zwierząt i różnego rodzaju artykułami przemysłowymi. Ujawniono ponadto przewozy rudy manganu i tytanu, części samochodowych, artykułów metalowych, a także linii technologicznej do odwadniania odpadów.

ITD poinformowała, że kierowców, którzy złamali przepisy, ukarano mandatami od 200 do 500 zł. Z kolei przewoźnikom grozi po 2 tys. zł kary, a osobom zarządzającym w nich transportem po 1 tys. zł kary w wyniku wszczętych postępowań administracyjnych. Wstrzymane transporty mogły ruszyć w trasę po zakończeniu obowiązywania zakazu ruchu, czyli po godz. 22.00.