Nieprawidłowo wypełnione zezwolenie na międzynarodowy przewóz drogowy towarów na terytorium Polski jest traktowane jako brak zezwolenia. Dla służb oznacza to tyle, że przewóz odbywa się wówczas nielegalnie. Inspektorat Transportu Drogowego zwraca uwagę na to, że przewoźnicy z Białorusi i Rosji coraz częściej próbują obchodzić obowiązujące przepisy i poruszają się po polskich drogach bez wymaganych zezwoleń.

Podczas dwudniowej kontroli zorganizowanej przez Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Poznaniu sprawdzano ciężarówki na autostradzie A2 oraz drodze krajowej nr 92. Do akcji zaangażowano zespół 23 funkcjonariuszy z Gniezna, Leszna, Ostrowa Wielkopolskiego i Poznania.

Wśród 134 skontrolowanych aut jedynie u dwóch przewoźników stwierdzono niewłaściwą dokumentację. Zakwestionowano transport sadzonek roślin oraz oleju przekładniowego do skrzyń automatycznych. WITD wyjaśnia, że wobec obu transportowców wszczęto postępowanie administracyjne.

Co dalej z nielegalnym transportem. Zwykle ciężarówki kierowane są na parkingi strzeżone do czasu uzyskania nowego zezwolenia oraz wpłaty kaucji pieniężnej. Na przewoźników przeważnie nakłada się karę w wysokości 12 tys. zł.