• Policjanci kontrolują nie tylko, jak przewozimy choinkę w samochodzie, w pobliżu kompleksów leśnych prowadzą także nadzór, by wyeliminować nielegalną wycinkę
 • Jeśli przewozimy choinkę na dachu, najlepiej umieścić ją uciętą częścią pnia skierowaną do przodu
 • Gdy drzewko umieścimy w kabinie, lepiej zabezpieczyć wnętrze m.in. przed żywicą - dobrym rozwiązaniem jest np. grubsza folia malarska, koc lub większe worki na odpady
 • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Niedbalstwo czy niewiedza kosztują także przed świętami Bożego Narodzenia. Za przewożenie samochodem choinki w niewłaściwy sposób narażamy się na spory mandat. Grzywna może nawet przekroczyć wartość przewożonego drzewka. Funkcjonariusz ma bowiem prawo nałożyć nawet do 500 zł mandatu, gdy uzna, że spowodowaliśmy zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W taryfikatorze znajdziemy także kilka pozycji, które dotyczą przewozu takiego ładunku jak drzewko. Stawki mandatów – od 150 zł do 200 zł.

Jak zatem bezpiecznie i zgodnie z przepisami przetransportować drzewko do domu? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, by nie zasłaniać tablic rejestracyjnych i świateł (albo innych tablic czy znaków, jeśli są zainstalowane na pojeździe). Przewożony ładunek powinien być także tak umieszczony i zamocowany, by nie stwarzał zagrożenia i nie utrudniał prowadzenia auta. To jeszcze nie wszystko.

Jak przewieźć choinkę - na aucie, czyli siatka, folia i pasy

Najłatwiej przewozić choinkę na dachu, pamiętając o spełnieniu wymogów dot. wymiarów. Potrzebny jest przy tym bagażnik dachowy, do którego mocujemy drzewko - najlepiej uciętą częścią pnia skierowaną do przodu, by zmniejszyć ryzyko połamania gałęzi. Warto skorzystać z typowych taśm do mocowania ładunku, którymi łatwiej ustabilizujmy pień niż typowymi elastycznymi linkami gumowymi. ADAC wykazał w teście zderzeniowym, że linki są bezużyteczne (przy zderzeniu choinka leci jak pocisk, gdyż gumki nie są w stanie utrzymać drzewka). Przyda się także folia, żeby zabezpieczyć lakier przed żywicą.

Folia (dobrze sprawdzi się np. grubsza folia malarska), karton lub koc przydadzą się także, gdy zdecydujemy się na transport drzewka w kabinie. Łatwiej będzie wówczas uchronić tapicerkę przed zabrudzeniami i trudną do usunięcia żywicą. Mniej będzie także igieł, które potrafią dość dobrze przyczepić się do tapicerki.

Jak przewozić choinkę na dachu auta?

 • Drzewko powinno być solidnie zamocowane, by nie stanowiło zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Najlepiej przymocować je do bagażnika dachowego (czyli poprzecznych belek mocowanych np. do relingów).
 • Warto użyć taśm transportowych. Sprawdzą się lepiej od elastycznych gumowych linek z haczykami.
 • Choinkę przewozimy grubszą częścią pnia skierowaną do przodu pojazdu.
 • Lepiej zabezpieczyć lakier samochodu przed żywicą skapującą z drzewka (można użyć folii budowlanej).
 • Drzewko może wystawać poza boczny obrys samochodu. Szerokość ładunku nie może przekraczać 2,55 m.
 • Drzewko nie może wystawać z tyłu pojazdu na odległość większą niż 2 m.
 • Z przodu może wystawać na odległość nie większą niż 0,5 m i 1,5 m od siedzenia kierowcy.
 • Choinkę wystającą poza obrys pojazdu należy oznakować. Z przodu oznacza się chorągiewką pomarańczową (lub dwa białe i dwa czerwone pasy). Z tyłu wystarczy czerwona chorągiewka. Uwaga: w warunkach ograniczonej widoczności wymagane światło odblaskowe i czerwone oświetlenie.
 • Jeśli to możliwe - choinkę należy przewozić w siatce transportowej (otrzymamy ją w miejscu zakupu). Wbrew pozorom siatka nie niszczy gałęzi czy igieł.