Auto Świat Wiadomości Aktualności Czy można prowadzić ciągnik z przyczepą na kategorii B? Są takie przepisy

Czy można prowadzić ciągnik z przyczepą na kategorii B? Są takie przepisy

Sezon żniwny tuż za rogiem, a polskie drogi wypełniają się ciągnikami rolniczymi. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie uprawnienia musisz mieć, żeby legalnie prowadzić taką maszynę? Większość kierowców automatycznie kojarzy jazdę traktorem z kategorią T - w końcu mówimy o pojeździe rolniczym. Jednak przepisy kryją w sobie pewną niespodziankę.

Ciągnik rolniczy można prowadzić bez prawa jazdy kat. T? Wyjaśniamy
Auto Świat
Ciągnik rolniczy można prowadzić bez prawa jazdy kat. T? Wyjaśniamy
  • Zbliżające się żniwa oznaczają więcej traktorów na drogach, dlatego znajomość przepisów staje się szczególnie ważna dla wszystkich uczestników ruchu
  • Wielu kierowców błędnie zakłada, że potrzebują specjalistycznych uprawnień do prowadzenia pojazdów rolniczych
  • Polskie prawo drogowe kryje regulacje dotyczące pojazdów rolniczych, które mogą całkowicie zmienić sposób myślenia o tym, co wolno nam prowadzić z aktualnym prawem jazdy

Prawo jazdy kat. T pozwala na poruszanie się po drogach publicznych ciągnikiem rolniczym czy pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami), niezależnie od ich masy. Do pojazdów wolnobieżnych w rolnictwie można zaliczyć: kombajny, opryskiwacze, sadzarki, kosiarki samojezdne czy prasy.

Prowadzenie ciągnika z prawem jazdy kat. B+E. To mówią przepisy

Kategoria B+E uprawnia w Polsce do prowadzenia ciągnika oraz pojazdem wolnobieżnym z przyczepą lub przyczepami. Skład nie może składać się z więcej niż z trzech pojazdów — maksymalnie jeden holownik i dwie przyczepy.

Prawo jazdy kategorii B+E, C+E lub D+E potwierdza uprawnienia do kierowania pojazdem określonym przez kategorię prawa jazdy, łącznie z przyczepą, przy czym w kat. B+E dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy oraz ciągnika nie może przekraczać 3,5 t.

Ważna kategoria: wyjaśniamy co daje prawo jazdy kategorii B+E
Ważna kategoria: wyjaśniamy co daje prawo jazdy kategorii B+EAuto Świat

Prawo jazdy kat. B a jazda ciągnikiem. To możemy zrobić

Niektórzy kierowcy nie zdają sobie z tego sprawy, ale prawo jazdy kat. B uprawnia posiadacza do jazdy ciągnikiem oraz ciągnikiem z przyczepą lekką (DMC do 750 kg), ale nie z ciężką (DMC do 3,5 t). Można także kierować ciągnikiem z umocowaną na nim maszyną o dużej masie – o ile nie ma ona kół i nie jest przyczepą

Oprócz samochodów osobowych i ciągników, osoby z prawem jazdy kat. B mogą pod określonymi warunkami prowadzić także inne pojazdy. Wśród nich znajdują się: samochód z przyczepą, samochód z przyczepą lekką, motocykl do 125 cm sześc., trójkołowcem oraz czterokołowcem i czterokołowcem lekkim.

I choć możemy prowadzić ciągniki, mając prawa jazdy kat. B, to należy pamiętać, że traktor w rękach niedoświadczonej osoby może stanowić duże zagrożenie.