Rankomat.pl na podstawie liczby kalkulacji ubezpieczeń wytypował jakie samochody były najczęściej ubezpieczane w trzecim kwartale 2021 r. Sprawdzono również jakie auta posiadają przedstawiciele wybranych grup.

Po polskich drogach cały czas najwięcej porusza się aut niemieckich. W okresie od lipca do września 2021 r. 35,5 proc. właścicieli takich samochodów szukało najtańszego OC.

Najczęściej ubezpieczanymi samochodami przez kobiety są Volkswageny, Ople, Fordy, Renault i Toyoty. Mężczyźni natomiast najczęściej ubezpieczają Volkswageny, Audi, Ople, Fordy i BMW.

Najczęściej ubezpieczane marki Foto: rankomat.pl
Najczęściej ubezpieczane marki

Młodzi uwielbiają BMW i Audi

Stereotypy o tym, że młodzi ludzie poszukują samochodów marek premium zdają się potwierdzać. Osoby z grupy wiekowej 18-25 lat najczęściej poszukują ubezpieczenia dla Audi (11,9 proc.), Volkswagena (11,1 proc.), a także BMW (10,8 proc.). Na dalszych pozycjach znalazł się Opel (9,4 proc.) oraz Ford (6,5 proc.).

Po podziale modeli samochodów według największej popularności w poszczególnych województwach okazało się, że w zachodniej Polsce króluje Volkswagen Golf, natomiast w centralnej zdecydowana większość kierowców zgłasza do ubezpieczenia Opla Astrę.

Gdzie najczęściej ubezpiecza się dany model Foto: rankomat.pl
Gdzie najczęściej ubezpiecza się dany model

Nasze samochody często są pełnoletnie

Wiek najczęściej ubezpieczanych samochodów wynosi kilkanaście lat. Większość z tych aut pochodzi z przełomu wieków lub początku XXI w, co oznacza, że są to już pojazdy pełnoletnie. Według danych rankomat.pl aż 58 proc. kierowców szuka polisy dla samochodów w wieku od 11 do 20 lat. Dokładnie dwa razy mniej osób używających porównywarki ma samochody, które mają maksymalnie 10 lat.

Najczęściej ubezpieczane modele Foto: rankomat.pl
Najczęściej ubezpieczane modele

Najstarsze modele to przede wszystkim Volkswagen Golf, Mercedes W124 i Audi 80, z kolei najmłodszymi są samochody kompaktowe: Opel Astra, Ford Focus, Skoda Octavia i Toyota Corolla.

Wiek auta ubezpieczanego Foto: rankomat.pl
Wiek auta ubezpieczanego

Preferujemy większą pojemność silnika

Większość ubezpieczanych samochodów ma silniki o pojemności z przedziału od 1,6 do 2,5 l. To nie powinno dziwić, zważywszy na wiek ubezpieczanych samochodów. Jeszcze do 2010 r. bez problemów można było kupić samochody z silnikami o wyższych pojemnościach w porównaniu do dzisiejszych standardów. Najmniej osób za to ubezpiecza auta z silnikami powyżej 3 litrów.

Pojemność silnika w ubezpieczanych samochodach 
do 1,0 l  4,3% 
1,1 l do 1,5 l  24,4% 
1,6 l do 1,9 l  34,6% 
2,0 l do 2,5 l  29,5% 
2,6 l do 3,0 l  4,3% 
3,1 l lub więcej  2,8% 

Ile kosztuje OC najczęściej ubezpieczanych pojazdów?

W III kwartale 2021 r. OC dla najczęściej ubezpieczanych samochodów w wieku 11-20 lat kosztowało średnio 628 zł. To więcej o 4 proc. w porównaniu do średniej w całym kraju. Przeciętną cenę dla ogółu kierowców dostawali właściciele samochodów marki Volkswagen.

"Towarzystwa ubezpieczeniowe podczas wyceny składki zwracają uwagę nie tylko na dane kierowcy, ale również rodzaj ubezpieczanego samochodu, przy czym każdy z wymienionych wyżej elementów może mieć znaczny wpływ na cenę OC. Przykładowo, za ubezpieczenie kilkunastoletniego auta płacimy z reguły więcej niż za OC nowego pojazdu" – komentuje Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.

Średnia cena ubezpieczenia Foto: rankomat.pl
Średnia cena ubezpieczenia