Nie jest tajemnicą, że większość rejestrowanych w Polsce samochodów osobowych trafia do firm. Korzystają z nich nie tylko przysłowiowi przedstawiciele handlowi, znani z zamiłowania do szybkiej jazdy lewym pasem. Firmowe auta służą bowiem na co dzień różnych profesjom: od dowozu jedzenia po wyspecjalizowane ekipy serwisowe świadczące usługi bezpośrednio u klienta. Nie sposób zapomnieć także o kadrze menedżerskiej, która korzysta zwykle z samochodów wyższej klasy. To oznacza duże zróżnicowanie aut w firmie.

W Polsce w pierwszej 10 najczęściej kupowanych aut przez przedsiębiorców niepodzielnie króluje Toyota. W TOP10 znalazły się modele: Toyota Corolla, Toyota Yaris, Toyota RAV4 i Toyota C-HR. Floty zbudowane w oparciu o Toyoty łatwo jednak rozbudować o kolejną markę w ramach tzw. hybrydowej obsługi flot. U dealerów można skorzystać także z aut Lexusa, które świetnie sprawdzą się w roli pojazdów służbowych dla kadry zarządzającej (obie marki już drugi rok z rzędu uznano w Wielkiej Brytanii jako najlepszych producentów zielonej floty). A nie jest przecież żadną tajemnicą, że im wyższe stanowisko, tym zazwyczaj większe wymagania wobec pojazdu firmowego.

Zwykle reprezentacyjną rolę pełnią modele klasy średniej lub średniej wyższej – zazwyczaj z klasycznym nadwoziem. W przypadku Lexusa można zatem skorzystać z takich sedanów jak IS czy najnowszy ES. Oba dostępne są z hybrydowym napędem, który w dobie troski o środowisko jest bardzo atrakcyjną propozycją. Co więcej Lexusa ES uhonorowano prestiżowym tytułem najlepszego samochodu segmentu premium z napędem alternatywnym w konkursie Fleet Awards.

Co oznacza napęd hybrydowy w Lexusie ES? To połączenie 2,5-litrowego silnika benzynowego o mocy 178 KM oraz elektrycznego o mocy 120 KM. Łącznie do wykorzystania jest 218 KM. Suche dane techniczne to jednak nie wszystko. Nie sposób nie wspomnieć o technologii. Lexus szczyci się bowiem jedną z najbardziej wydajnych konstrukcji. Silnik benzynowy wyróżnia się najwyższą sprawnością cieplną wśród silników spalinowych. Kierowca może zaś przede wszystkim cieszyć się niskim zużyciem paliwa i równie niską emisją spalin.

Codzienne podróże Lexusem ES oznaczają zużycie paliwa jak w popularnym i oszczędnym aucie miejskim. Średnio nieco ponad 5 l/100 km w mieście i nawet 4,5 l już poza aglomeracją. Tak oszczędny i przyjazny dla środowiska hybrydowy napęd docenili m.in. eksperci ADAC. W teście ADAC Ecotest 2019 Lexus ES jako jedyny w swoim segmencie otrzymał cztery gwiazdki na pięć możliwych.

Oczywiście doskonały napęd to nie wszystko. Lexus ES wyróżnia się także komfortem jazdy czy zaawansowanymi układami wspierającymi kierowcę, by każda podróż była równie bezpieczna co wygodna. Trudno zatem dziwić się, że ten model cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Nowy ES odnotował bowiem rekordowy wzrost sprzedaży w Europie (aż o 387 proc.). Nie dziwi zatem, że jest coraz częściej widywany na drogach. I zapewne będzie coraz częściej widywany także w firmowych flotach.