Wybierz samochód

Lexus ES

Lexus ES to samochód klasy średniej wyższej produkowany przez koncern Toyoty. Z założenia japońskich inżynierów, miała to być luksusowa wersja Toyoty Camry.

I generacja Lexusa ES została zaprezentowana w 1989 roku i wtedy też weszła do produkcji. Co prawda z zewnątrz auto nie porywało swoją stylistyką, jednak można powiedzieć że było eleganckie. Uczucie komfortu można było poczuć szczególnie wewnątrz auta, gdzie mogliśmy znaleźć m.in. skórzaną tapicerkę, klimatyzację, elektryczne sterowanie szybami czy deskę rozdzielczą wykończoną drewnem.

Pod maską gościł tylko jeden silnik – była to 2,5-litrowa jednostka benzynowa V6 o mocy 158 KM. Przednia oś była napędzana za pośrednictwem 4-biegowego automatu lub skrzyni manualnej o 5 przełożeniach.

Dość szybko, bo już po 2 latach na rynku pojawiła się II generacja (oficjalnie dopiero wtedy klasę auta przemianowano ze średniej na średnią-wyższą). Auto w stosunku do poprzednika dosyć mocno urosło – blisko 10 cm wzdłuż i wszerz. Wnętrze wciąż rozpieszczało komfortowymi warunkami podróżowania, a nawet podróżując w 5 osób każdy znajdzie odpowiednią ilość miejsca dla siebie.

Patrząc po rozmiarach auta (4770 mm długości, 1780 mm szerokości i 1369 mm wysokości) można było sądzić, że bagażnik będzie w stanie dużo pomieścić. Ku zaskoczeniu, jego pojemność wynosi „zaledwie” 370 litrów. Pod maską po raz kolejny gościł wyłącznie benzyniak V6. Miał on pojemność 3 litrów i generował 172 lub 188 KM. W przypadku rodzaju napędu i skrzyni biegów, nic się nie zmieniło.

III generacja Lexusa ES zadebiutowała w 1996 roku. Stylistycznie była bardzo podobno do II odsłony, a wnętrze również niewiele się zmieniło. Zauważalną zmianą było kolejne zwiększenie długości (o 6 cm).

Pod maską pozostała 3-litrowa widlasta „szóstka”. Jednak rozwijała ona teraz 210, lub 223 KM po faceliftingu.

Kolejna, IV generacja pojawiła się na rynku w 2001 roku i zdecydowanie różniła się stylistycznie od swoich poprzedników. Auto zyskało więcej krągłości a także kilka przetłoczeń. Charakterystyczne wydłużone reflektory, tym razem wchodziły na maskę i biegły ku szybie (wcześniej były wydłużone w kierunku linii bocznej).

Początkowo oferowany był 3-litrowy benzyniak V6, który generował 213 KM. Jednak po faceliftingu w 2004 roku, został on zastąpiony 3,3-litrowym silnikiem o tej samej liczbie cylindrów, ale mocy 228 KM. Z oferty zniknęły obie oferowane skrzynie przekładniowe. Zostały one zastąpione jednym, 5-biegowym automatem. Moment obrotowy wciąż był przenoszony wyłącznie na przednią oś.

V generacja limuzyny Lexusa zadebiutowała w 2006 roku. O ile poprzednik mógł nie wszystkim przypaść do gustu pod względem designu, to ta odsłona została dopracowana stylistycznie i sprawiała lepsze wrażenie. Wnętrze było komfortowe a wyposażenie bardzo zadowalające – podstawowej wersji klient otrzymywał m.in. dwustrefową klimatyzację automatyczną, skórzaną tapicerkę, nawigację oraz 10 poduszek powietrznych.

Pod maskę trafił 3,5-litrowy benzyniak V6 o mocy 277 KM, jednak na niektórych rynkach dostępna była także jednostka 4-cylindrowa, generująca 167 KM. Oba silniki mogły współpracować z 6-stopniową przekładnią automatyczną.

W 2009 roku auto przeszło facelifting, który objął przemodelowanie m.in. wlotów powietrza, a także dodanie do listy wyposażenia opcjonalnego panoramicznego dachu.

VI generacja Lexusa ES weszła do produkcji w 2012 roku. Stylistyka tej odsłony odnosi się do nowego stylu Lexusa, przez co wygląd jest zbliżony do innych modeli japońskiej marki premium. Wnętrze również zyskało nowego blasku i zaprojektowano je od nowa. Po raz pierwszy pokazano także wersję hybrydową tego modelu. Silnik elektryczny wspomaga 4-cylindrową jednostkę benzynową o pojemności 2,5 litra. Łączna moc układu wynosi 200 KM. Oprócz tego pod maską może pracować także 3,5-litrowa jednostka 6-cylindrowa o mocy 268 KM. Z hybrydą współpracuje bezstopniowa przekładnia CVT, a w podstawowej wersji, auto jest wyposażone w 6-biegowy automat.

W 2015 roku przeprowadzono facelifting, który przyniósł nowy grill, LED-owe światła do jazdy dziennej oraz tylne lampy. Poza tym auto może zostać wyposażone w szereg asystentów wspomagających bezpieczeństwo na drodze.

Lexus ES - generacje

Lexus ES - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!