Jak poinformowała rzeczniczka rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Joanna Rarus, postanowienie wojewody umożliwia m.in. rozpoczęcie prac archeologicznych na ponad 56-kilometrowym odcinku przebiegu przyszłej autostrady.

"Prace archeologiczne prowadzone będą na dwóch odcinkach: Przeworsk-Radymno i Radymno-Korczowa. Na pierwszym odcinku na 27 stanowiskach archeologicznych o łącznej wielkości ponad 4 tys. arów badania prowadzić będzie Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego działająca przy Uniwersytecie Rzeszowskim. Na drugim odcinku, na 11 stanowiskach o łącznej wielkości ponad 5 tys. arów, prace archeologiczne przeprowadzi konsorcjum firm" - dodał Rarus.

Dzięki decyzji wojewody możliwe jest również rozpoczęcie drugiego etapu przetargu na realizację odcinka autostrady A4 Jarosław-Korczowa. Przetarg na ten 46-kilometrowy odcinek rozpisany został na początku marca, była to pierwsza na Podkarpaciu inwestycja drogowa w systemie "Projektuj i Buduj". System ma skrócić czas realizacji inwestycji; zakłada zastąpienie dwóch przetargów: na projektowanie i realizację inwestycji - jednym. Wykonawca sam projektuje drogę, którą następnie buduje.

20 lipca w ramach trwającego postępowania przetargowego wszystkim wykonawcom, którzy złożyli wnioski w pierwszym etapie przetargu, wysłano listy firm, które spełniają warunki udziału w postępowaniu wraz z otrzymaną liczbą punktów. Do dziesięciu firm z największą liczbą punktów wysłano zaproszenie do składania ofert. Ich otwarcie przewidziane jest na 31 sierpnia.

Autostrada A4 przebiegać będzie od dawnego przejścia granicznego z Niemcami w Jędrzychowicach k. Zgorzelca poprzez m.in. Wrocław, Opole, Kraków, Tarnów, Rzeszów do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej. Łączna długość autostrady wyniesie ok. 670 km.