• Do egzaminu na kartę rowerową mogą podejść osoby, które ukończyły 10. rok życia
  • Większość egzaminów odbywa się w szkołach podstawowych, ale do sprawdzianu można podejść także w Miasteczku Ruchu Drogowego
  • Podczas egzaminu sprawdzana jest umiejętność jazdy na rowerze oraz znajomość przepisów ruchu drogowego

Karta rowerowa uprawnia do poruszania się w ruchu drogowym osoby, które ukończyły 10. rok życia. Jazda bez tego dokumentu może okazać się bardzo kosztowna dla rodziców, dlatego lepiej nie pozwalać poruszać swoim podopiecznym się po ulicach czy po ścieżkach rowerowych bez zdobycia tego uprawnienia. Pisaliśmy już o tym, co grozi za jazdę bez tego dokumentu i jakie mogą być finansowe konsekwencje jazdy bez karty rowerowej.

Karta rowerowa – warunki przystąpienia do egzaminu:

  • ukończony 10. rok życia;
  • umiejętność jazdy na rowerze;
  • znajomość przepisów ruchu drogowego;
  • wcześniejsze zgłoszenie się na egzamin.

Karta rowerowa – gdzie można zdawać egzamin?

Jeżeli nie udało się podejść lub zdać egzaminu w szkole podstawowej można to zrobić na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego. Okazja na uzyskanie karty rowerowej właśnie się nadarza.

Czytaj także: Prawo dla rowerzystów. Oto 10 zasad jazdy i pierwszeństwa

To dlatego, że już we wtorek 10 października policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji przy współpracy z funkcjonariuszami Straży Miejskiej m.st. Warszawy będą przeprowadzać egzaminy na kartę rowerową, podczas których sprawdzą wiedzę dzieci oraz ich umiejętności jazdy na rowerze.

Egzamin odbędzie się na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego Straży Miejskiej przy ulicy Sołtyka 8/10 w Warszawie. Egzamin jest bezpłatny, a więcej informacji o jego zakresie oraz o zgłoszeniach można znaleźć na stronie www.ksp.policja.gov.pl.

Inne uprawnienia dla nieletnich kierowców

Karta rowerowa to nie jedyny dokument uprawniający osoby, które nie ukończyły 18. roku życia do poruszania się pojazdami w ruchu drogowym. Jeszcze przed uzyskaniem pełnoletności można ubiegać się o niektóre kategorie praw jazdy.

Prawo jazdy od 14. roku życia

  • Kategoria AM – pozwala na kierowanie: motorowerem, czterokołowcem lekkim (np. mały quad), zespołem pojazdów (powyższe pojazdy połączone z przyczepą), ale tylko w Polsce.

Prawo jazdy od 16. roku życia

  • Kategoria A1 – motocykl o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg, motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW, pojazdy z kategorii AM, zespół pojazdów (powyższe pojazdy połączone z przyczepą), tylko w Polsce.
  • Kategoria B1 – czterokołowiec (na przykład duży quad), pojazd z kategorii AM.
  • Kategoria T – ciągnik rolniczy, pojazd wolnobieżny (na przykład walec), zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego i przyczepy lub przyczep, zespół pojazdów złożony z pojazdu wolnobieżnego (na przykład walca) i przyczepy lub przyczep, pojazd z kategorii AM.