Nowy taryfikator mandatów oznacza także wyższe kary dla kierowców aut dostawczych. Od 1 stycznia mandat za przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej może wynosić nawet 3 tys. zł – do niedawna takie wykroczenie karane było mandatami od 20 do maksymalnie 500 zł. Tak niskie stawi często były wkalkulowane w ryzyko, i raczej nie zniechęcały przewoźników przed przeładowywaniem swoich samochodów.

Wielokrotnie opisywaliśmy na łamach serwisu auto-swiat.pl przypadki, w których auta były przeciążone dwu– a nawet trzykrotnie. Takie sytuacje jeszcze do niedawna były dość powszechne. Być może od tego roku takich przypadków będzie mniej. Tym bardziej że mamy już kierowców, którzy dostali nowe, wyższe grzywny za przeładowane samochody.

Jeden z "pechowców" wpadł w ręce inspektorów ITD w okolicach miejscowości Granowo w województwie wielkopolskim, gdzie itd. zorganizowało akcję "BUS". Inspektorzy nie musieli długo czekać na mocno przeciążone auta dostawcze. Ważenie wykazało, że busy były przeładowane znacznie. U rekordzisty stwierdzono "nadwyżkę" aż 2600 kg. Kierujących za przekroczenie dmc pojazdu ukarano mandatami karnymi i zakazano dalszej jazdy do czasu przeładowania towarów na inne samochody. Na zatrzymanych nałożono mandaty karne w wysokości od 500 do 2,5 tys. zł.