• Kierowca Cupry niebezpiecznie wyprzedzał przed przejściem dla pieszych
  • Tak się spieszył, że chwilę później popełnił kolejne wykroczenie
  • Sytuację zarejestrowała kamera zamontowana w samochodzie świadka

W połowie marca na Szosie Lubickiej w Toruniu, kierujący samochodem marki Cupra, bezpośrednio przed przejściem dla pieszych, wyprzedził inny pojazd i nie ustąpił pierwszeństwa przechodzącemu po pasach. Tylko dzięki czujności innego kierowcy, który ostrzegł przechodzącego przez przejście sygnałem dźwiękowym, nie doszło do zderzenia. Niewiele brakowało, a prawidłowo idący pieszy zostałby potrącony. Ten sam kierowca, na następnym skrzyżowaniu, podczas zmiany pasa ruchu, popełnił kolejne wykroczenie, przekraczając pojedynczą linię ciągłą.

Całe zdarzenie zostało zarejestrowane kamerką samochodową i przesłane na skrzynkę „Stop Agresji Drogowej". Za swoje działania kierowca Cupry teraz może ponieść surowe konsekwencje.

Ile mandatów i ile punktów karnych za wyprzedzanie przed przejściem i ciągłą linię?

  • Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed tym przejściem oznacza mandat 1500 zł i 15 punktów karnych (gdy jest to drugie takie wykroczenie kierowcy, mandat rośnie do 3000 zł.
  • Najechanie na pojedynczą ciągłą linię wiąże się z mandatem 100 zł i 1 punktem karnym
  • Co ciekawe, przekroczenie podwójnej ciągłej linii jest droższe: mandat wynosi 200 zł, a liczba punktów przypisanych do tego wykroczenia wynosi 5.

Policja ostrzega: uważajcie na siebie

To zdarzenie przypomina, jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Wyprzedzanie innych pojazdów na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, a także omijanie pojazdów zatrzymujących się przed przejściem dla pieszych, to poważne wykroczenia, które mogą prowadzić do tragicznych wypadków.

Przy tej okazji warto przypomnieć pieszym o konieczności zachowania ostrożności. Ciemne ubranie, kaptur na głowie, słuchawki w uszach czy korzystanie z telefonu komórkowego to elementy, które mogą zasłonić naszą uwagę i czujność, a w rezultacie doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Policja zachęca, aby reagować na brak kultury innych kierowców – wówczas poniosą należne im konsekwencje.