• Przepisy o podwyższonych karach za wykroczenia drogowe popełnione w warunkach "recydywy" obowiązują od 17 września 2022 r.
  • Zgodnie z prawem, aby dostać mandat w podwójnej wysokości, trzeba popełnić to samo wykroczenie dwa razy w ciągu dwóch lat i w oby przypadkach po 17 września
  • Zdarzały się jednak sytuacje, w których podstawą uznania popełnionego wykroczenia za "drugie" było wcześniejsze wykroczenie popełnione przed 17 września 2022 r.
  • Rzecznik Praw Obywatelskich pyta Komendanta Głównego Policji, ile było takich przypadków i czy wszystkie niesłusznie nałożone kary zostały uchylone
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

RPO w piśmie do Komendanta Głównego Policji powołuje się na przypadek 21-letniego kierowcy, który 9 października 2022 r. został zatrzymany za przekroczenie prędkości o 42 km/h. Policjanci sprawdzili dane kierowcy: okazało się, że niedawno – w czerwcu tego roku – popełnił podobne wykroczenie polegające na przekroczeniu prędkości powyżej 30 km/h. Taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości o 42 km/h przewiduje mandat 1000 zł, ale jeśli jest to recydywa – kara rośnie do 2000 zł. Kierowca dostał 2000 zł kary, pomimo iż przepisy o wykroczeniowej recydywie weszły w życie dopiero 17 września 2022 r. Słusznie?

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Prawo nie działa wstecz. Ale czy zawsze?

To, że postępowanie policjantów było błędne, raczej nie powinno być wątpliwości. Z informacji, do jakich dotarł RPO, wynika, że policja sama doszła do wniosku, iż kara w podwójnej wysokości została nałożona niesłusznie, po czym została zmniejszona.

To jednak niejedyny przypadek nałożenia na kierowcę podwójnej kary wbrew zasadzie niedziałania prawa wstecz – RPO przyznaje, że problemy z nowym prawem są tematem wniosków obywateli do biura RPO. Nie ma natomiast pewności, że w każdym przypadku niesłusznie nałożone kary zostały obniżone.

Policjanci sami nie wiedzą, jak stosować prawo o recydywie

RPO zauważa, że po pierwsze, policjanci nie zostali odpowiednio przeszkoleni w zakresie stosowania prawa. Droga rzecz to brak odpowiedniego algorytmu w bazie danych, który od razu informowałby policjantów, czy należy zastosować zasadę recydywy czy też nie. Rzecznik prosi więc KGP o informację: ile było takich przypadków? Czy wszystkie niesłusznie nałożone kary zostały anulowane? Czy system zostanie zautomatyzowany, aby na przyszłość uniknąć błędów?

Tymczasem warto zapamiętać: aby policjant miał prawo nałożyć podwójną karę przewidzianą przez taryfikator mandatów dla recydywistów i pierwsze, i drugie wykroczenie musi być popełnione po 17 września 2022 r.

Ładowanie formularza...