Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Kierowco, ostrożnie. To co widzisz dziś za oknem to mgła radiacyjna

Kierowco, ostrożnie. To co widzisz dziś za oknem to mgła radiacyjna

Mgła radiacyjna potrafi występować cały rok, jednak to właśnie w okresie jesienno-zimowym może powodować utrudnienia i zagrożenia szczególnie dla kierowców. Warto więc wiedzieć czym jest.

Mgła - zdjęcie ilustracyjne
Mgła - zdjęcie ilustracyjneŹródło: Shutterstock / Budimir Jevtic

Zjawisko takie powstaje w momencie, gdy mamy do czynienia z bezwietrzną i bezchmurną pogodą. Mgła radiacyjna potrafi ograniczać widoczność nawet do kilku metrów i w okresie jesienno-zimowym utrzymywać się do kilku dni. Choć pojawia się ona również latem, to właśnie w chłodnym okresie daje się we znaki ludziom, a szczególnie potrafi utrudnić jazdę samochodem.

Mgła radiacyjna - co to takiego

Jak powstaje? Bezchmurne noce sprzyjają powstawaniu mgły radiacyjnej. Kiedy ciepło wypromieniuje w górę, warstwy powietrza stykające się z ziemią zwiększają swoją wilgotność względną, przez co para wodna znajdująca się w powietrzu skrapla się.

Mgły radiacyjne dzielą się na dwa rodzaje, ze względu na ich wysokość:

  • Mgły radiacyjne przyziemne — powstają przy gruncie, a ich pułap osiąga do 50 metrów. 
  • Mgły radiacyjne górne — powstają na wysokości od 200 do 2000 metrów. 

Ze względu na wysokość, niebezpieczna dla kierowców jest mgła radiacyjna przyziemna. Ta druga może utrudniać życie na przykład pilotom samolotów.

Zjawisko to z reguły jest lokalne i ma mocno ograniczony zasięg, jednak zdarzają się sytuacje, gdy podczas wyżowej pogody i po szybkim wychłodzeniu powietrza w dolnej troposferze powstają mgły o bardzo dużym zasięgu, zdolne utrzymywać się nawet kilka dni. Co ciekawe, to zjawisko nie występuje nad zbiornikami wodnymi, mogą jedynie dojść do stref przybrzeżnych.

Z powodu swojej gęstości mogą bardzo mocno ograniczać widoczność, dlatego kierowcy wjeżdżający w takie mgły muszą zachować szczególną ostrożność i, jeśli jest taka potrzeba, włączyć światła przeciwmgielne. Pamiętajmy jednak, żeby świateł tych używać zgodnie z prawem.

Mateusz Pokorzyński
Mateusz Pokorzyński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
Piotr Kozłowski
Redaktor Naczelny AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków