- Zachęcamy do oddawania głosów w specjalnej ankiecie, która znajduje się pod artykułem
Dla jednej z rodzin jadącej w okolicy niemieckiej miejscowości Barsinghausen luty 2022 r. był z pewnością najtragiczniejszym okresem życia. W wypadku spowodowanym przez 39-letnią wówczas Polkę zginęło dwoje dzieci. O cudzie mogą mówić rodzice, którzy przeżyli wypadek.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoDużo kobiet prowadzi samochody, ale niewiele powoduje wypadki
Przypadki kobiet będących piratami drogowymi nie są odosobnione, choć mogłoby się wydawać, że liczba tragicznych zdarzeń powodowanych przez panie za kierownicą wcale nie jest tak duża. Potwierdzają to policyjne statystyki.
W 2023 r. w Polsce z winy kierujących pojazdami doszło do 19 tys. 058 wypadków — aż 91 proc. ogółu — w których zginęły 1 tys. 622 osoby, a 22 tys. 328 zostało rannych. Głównymi przyczynami wypadków z winy kierujących było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (4 tys. 576 wypadków) i niedostosowanie prędkości do warunków jazdy (4 tys. 216 wypadków).
- Przeczytaj także: Kierowcy znów zapłacą. Jest projekt opłat za korzystanie z dróg
Biorąc pod uwagę płeć kierujących, statystyki zdominowali mężczyźni, którzy spowodowali aż 71,9 proc. wypadków. Kobiety były sprawcami 23,7 proc. zdarzeń. Jeszcze kilkanaście lat taki wynik świadczyłby o tym, że panie wcale nie są takimi bezpiecznymi kierowcami, ale dzisiaj, gdy za kierownicami wielu samochodów siadają kobiety, to mężczyźni wypadają bardzo źle.
Wśród pieszych najczęstszymi sprawcami wypadków są... mężczyźni
O tym, że kobiety co do zasady są ostrożniejsze niż mężczyźni, świadczą również dane dotyczące wypadków spowodowanych przez pieszych. W 2023 r. ci niechronieni uczestnicy ruchu drogowego byli odpowiedzialni za 1 tys. 007 wypadków (4,8 proc. ogółu), w których zginęło 206 osób, a 820 odniosło obrażenia. Także w tej grupie wśród sprawców dominowali mężczyźni, którzy przyczynili się do powstania 65,7 proc. wypadków. W całym 2023 r. piesze były sprawcami 32,0 proc. wypadków.
Duży odsetek mężczyzn jako sprawców wypadków z pewnością wynika m.in. z tego, że to panowie zazwyczaj siadają za kierownicą, gdy trzeba jechać w dalszą trasę. A jak pokazują statystyki za ubiegły rok, uczestnicy ruchu drogowego najczęściej ginęli w wypadkach, które wydarzyły się poza obszarem zabudowanym. Jak informuje policja, w co piątym takim zdarzeniu zginął człowiek, podczas gdy na obszarze zabudowanym w co dwudziestym.